Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Dziekuje Panie Glapinski za zniszczenie moich oszczednosci ktore odkladalem przez ostatnie 5 lat pracy. Moje wkurzenie jest na granicy pomiedzy zawalem a #!$%@? z tego kraju.

Wchodzisz na rynek pracy w wieku 25 lat, nie lapiesz sie na 0% podatku, oszczedzasz na wszystkim, odkladasz pieniadze na wklad wlasny i patrzysz jak ceny #nieruchomosci rosna w kosmos a po drodze zamykaja twoje miejsce pracy bo covid. Bez uop nikt ci nie chce dac hipoteki a oszczednosci topnieja. Teraz w wieku 30 lat nie mam nic, trace oszczednosci, mieszkania nie mam, koszty wynamu skoczyly mi 1.6x w ciagu 2 lat, mieszkania kosztuja juz prawie 1.5x wiecej niz 5 lat temu gdy zaczynalem pracowac.

Gdzie ja popelnilem blad? Za malo zarabialem by dostac kredyt (lub nie mialem uop na poczatku)? Czy po prostu za pozno sie urodzilem? Przeciez osoby ktore mialy niezla poduszke finansowa, na przyklad w 2012-2015, to zaczely kupowac mieszkania w latach 2015-2020 i wygraly zycie. Jak ja moge konkurowac z osobami ktore sa ode mnie starsze o 10 lat i ktore weszly na rynek pracy nie w 2017 ale w 2007? Ceny nieruchomosci rosna szybciej niz moja pensja wiec nigdy tego nie dogonie.

Czy ktos moze mi powiedziec co moge zrobic? Jestem mgr. inz i po 5 latach wdrapywania sie po corporate ladder, pracuje za 8k gross w biurze w #poznan . Nie mam dziewczyny z ktora moglbym dzielic koszty bo jestem brzydki i nudny.

Co ja moge zrobic? Teraz mam wyzsze rachunki, oszczednosci sa nic nie warte, boje sie o utrate pracy a nieruchomosci sa juz tak drogie ze przestalem patrzec na olx czy otodom. Nie wierze spadkowiczom ze kiedykolwiek zobacze kredyciarzy sprzedajacych nieruchomosci po cenach z 2018 czy 2019 wiec co moge zrobic?

Kredyt hipoteczny z taka stopa odpada. Blagam, czy ktos w moim wieku lub mlodszy ma jakis pomysl? Mam pojsc do szefa i poprosic o 2x wieksza pensje? Przeciez mnie wysmieje. Mam wyprowadzic sie do pokoju na przedmiesciach i dojezdzac godzine w jedna strone? Tak wyglada zycie jak sie ma 30 lat? Przeciez wszystko robilem tak jak trzeba bylo, studia, stypendia, konkursy, staze, prace dorywcze, co moge zrobic?! Nie mam zylki do biznesu wiec nie przejde na wlasne.

Wyjazd na #emigracja ? Ale przeciez to jest chore ze musze uciekac z kraju by zyc jak czlowiek. Zalamuje juz rece. Rodzice mnie nie sa w stanie utrzymywac wiec nie moge #neet

#nieruchomosci
#inflacja
#pytanie
#pracbaza
#studbaza
#ekonomia

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #633dbd954d10066087da3750
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Przekaż darowiznę
  • 144
@AnonimoweMirkoWyznania: 8k gross, magister inzynier, 5 lat expa, to co ty robisz??? 6,5k to sie dostaje z licencjatem w gebie. Pewnie malo jobhoppingu, a oszczednosci typu poduszka finansowa nie powinna byc trzymana w skarpecie tylko w low liquidity rzeczach nie w PLN. Emigracja spoko sprawa. I chcialbym rozwiac watpliwosci, co do "ambicji", ambicja to to nie jest co napisales. Jak nie masz laski ani zobowiazan to emigracja, kox.
1. Zainwestuj trochę czasu aby nauczyć się trochę o inwestowaniu. Najlepiej stworzyć sobie zdywersyfikowane portfolio i nie trzymać wszystkiego w PLN. Polecam kanał Iwucia na YT. Fajnie tłumaczy niektóre tematy w zrozumiały sposób. Poczytaj o cyklach.

2. Wyjedź. Nawet jeśli PiS przegra to duża cześć społeczeństwa została nauczona ze pieniądze są na ich socjal. Tak wiec tego raka już nie wyleczysz w społeczeństwie przez długi czas.

Plus jest taki ze masz wykształcenie.
DrapieżnaWybranka: Tutaj OP

@majkel88: @takamojaopinia: "8k gross, magister inzynier, 5 lat expa, to co ty robisz??? 6,5k to sie dostaje z licencjatem w gebie." Tak tak, zapomnialem. Na wykopie kazdy jest programista25k. Wiecie jak wyglada normalne zycie? Wlasnie tak. Moi znajomi tez 8-10k w wieku 30 lat na etacie w korporacjach

@Havharo: Ale moje oszczednosci sa w 50% zainwestowane. Widziales WIG20 przez ostatnie 5 lat? Widziales Sp500 przez
@AnonimoweMirkoWyznania: Po podwyżkę to nie ma co chodzić. Jak chcesz więcej zarabiać to trzeba firmę zmienić. Nie wiem co tam robisz, ale może da się pracować zdalnie dla jakiegoś UK/US? Nie wiem też jakie masz dokładmnoe wykształcenie, ale skoro 30 i wyższe techniczne, to zawsze można myśleć o dorobieniu papierów z mitycznego IT i coś w tym kierunku myśleć. Sporo ludzi w tym wieku po budownictwach czy jakichś biotechnologiach tak robiło
@AnonimoweMirkoWyznania: a co ma zrobić Ukrainiec co tak samo jak Ty zrobił ale w mieście ukraińskim? Sytuacja się zmieniła globalnie i dla każdego. To co było w zasięgu dla Polaka te parę lat temu już nie jest i nie będzie. Tak samo jak nie było w 2000 roku. Mnie też #!$%@? to i czuję jakby mnie okradziono z najcenniejszych lat. Ale trzeba się pogodzić z rzeczywistością. Tak długo jak tęsknisz za
@AnonimoweMirkoWyznania: mieszkania sie zachcialo wlasnego XD ty jako mlody samotny mezczyzna masz #!$%@? na samotne mamy, ukraincow i ich bombelki a nie marzyc o mieszkaniu, chlopie, co ty od wczoraj w tym kraju zyjesz? a jak bedzie zagrozenie to masz byc miesem armatnim i bronic na pierwszej linii mieszkan, domow i biznesow tych co dostali od rodzicow albo kupili przed zeszmaceniem waluty
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@AnonimoweMirkoWyznania: szef faktycznie nie da Ci takiej podwyżki, ale inny pracodawca już moze (zwłaszcza jeśli zalapalbys się na b2b). Faktyczny koszt Twojego pracodawcy to prawie 10k, przy zmianie pracodawcy (chociaż oczywiście zależy od branży) bardzo realne jest znalezienie trochę lepszych stawek, nawet o te 50% - nagle okaże się że netto zostaje Ci 2x więcej.

A WIG odbije prędzej czy później, jesteśmy w takiej a nie innej fazie cyklu.

Jak chcesz