Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Ja je*ie, już mi się w głowie lasuje od tych decyzji związanych z #budowadomu i #ogrzewanie

Jakieś 6 miesięcy temu miałem spora zagwostkę na temat gazu. Papiery w gazowni były, planowane przyłączenie a ja się zastanawiałem, czy dać więcej hajsu na start na pompę ciepła i być 'oszczędny i eko'.
Z miesiąc czytałem, gadałem, pytałem i podjąłem decyzję - idę w nowoczesność więc robimy pompę! Umowa z PSG zerwana, komin z projektu wykreślony, same oszczędności. Byłem zadowolony z ostatecznej decyzji.

Ale to, co się teraz wyprawia w Polskiej #gospodarka przyprawia mnie o palpitacje i dosłownie spać nie mogę.

Czy podjąłem dobrą decyzję? Złą? Czy powinienem jednak pójść w tradycyjny gaz? A może dobudować komin 'jakby co'?

Ekipa ściany już stawia, w przyszłym roku mam się wprowadzać a nie wiem jeszcze czym grzać. No ja pie**le.... Pomóżcie!

#budujzwykopem #remontujzwykopem #pytanie #kiciochpyta #ekonomia

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #632966e69a4a773345e620b2
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Przekaż darowiznę
  • 39
Czy podjąłem dobrą decyzję? Złą? Czy powinienem jednak pójść w tradycyjny gaz? A może dobudować komin 'jakby co'?


@AnonimoweMirkoWyznania: jak dla mnie, gaz to głupota. Polecam pompę ciepła + piec/kominek tradycyjny na ciężkie czasy. Weź pod uwagę, że w przypadku braku prądu, pięc gazowy nie działa i pompa ciepła też nie działa.
@AnonimoweMirkoWyznania: trzymaj się gazu.

@GeDox: > w przypadku braku prądu, pięc gazowy nie działa i pompa ciepła też nie działa.
Do pieca gazowego wystarczy awaryjne źródło zasilania za kilkaset złotych i działa dalej.

@Bad_Wolf: ile teraz kosztuje gruntowa pompa ciepła? 70-80k za całość? Dom pasywny, to też pewnie z 50-80k więcej trzeba dać niż za "zwykły".
ile teraz kosztuje gruntowa pompa ciepła?


@inko-gnito: urządzenie 20k, wymiennik 10k, bufor aby ustabilizować pracę 3k. Reszta tyle samo co przy każdym innym źródle.

Dom pasywny, to też pewnie z 50-80k więcej trzeba dać niż za "zwykły".


@inko-gnito: no tak, kolumienki, lukarny, balkony, garaż w bryle i reszta zbędnego szajsu musi być w domu każdego prawilnego janusza.
Do pieca gazowego wystarczy awaryjne źródło zasilania za kilkaset złotych i działa dalej.


@inko-gnito: no.. tak nie do końca. Zasilacz UPS i tak musisz zastosować, niezależnie od typu kotła - chyba, że nie boisz się, że #!$%@? Ci pół "kotłowni". Kolejną kwestią jest pobór prądu przez taki piec.. bo normalnie podpinasz jedynie pompę pod zasilacz, by obieg wodny był nadal. A taki fajny zasilacz już nie kosztuje kilkaset złotych (te 400W
@Bad_Wolf: a odwierty?

no tak, kolumienki, lukarny, balkony, garaż w bryle i reszta zbędnego szajsu musi być w domu każdego prawilnego janusza.

()

@GeDox: > Zasilacz UPS i tak musisz zastosować, niezależnie od typu kotła - chyba, że nie boisz się, że #!$%@? Ci pół "kotłowni".
Bzdura.

tylko kilka tysięcy złotych.

Bzdura.

Średnie miesięczne koszty ogrzania domu to 300-400 złotych.. na wiosnę i lato.

Bzdura. A
> Zasilacz UPS i tak musisz zastosować, niezależnie od typu kotła - chyba, że nie boisz się, że #!$%@? Ci pół "kotłowni".

Bzdura.


@inko-gnito: mieszkałeś kiedykolwiek w domu? Obstawiam, że całe życie w bloku. Więc skąd możesz wiedzieć cokolwiek o problemach ludzi mieszkających w domach? To, że czegoś nie doświadczyłeś, to nie znaczy, że jest to bzdura.

tylko kilka tysięcy złotych.

Bzdura.


@inko-gnito: może coś na poparcie Twojej tezy? Tu
@GeDox: > mieszkałeś kiedykolwiek w domu?
Tak XD

Tu łap przykładowy zasilacz UPS 1.4 kW - koszt jedynie 1500zł

2000 VA i 1400 W do pieca gazowego xD
Jak jedziesz na wakacje, to wynajmujesz TiR-a, a komary zabijasz krzesłem?

jesteś śmieszny xD Nie bzdura, tylko życie. No i tak nie do końca, bo u mnie chodzą 2xPC około 18/24h i koszt prądu to 350zł miesięcznie ;) A dolicz do tego 2x
A może dobudować komin 'jakby co'?


@AnonimoweMirkoWyznania:

Po pierwsze nikt oficjalnie nie powiedzał jeszcze jaka będzie podwyżka - ktoś, nie wiadomo kto, puścił plotę że 2 zł a reszta panikuje.
Po drugie, mając pompę ciepła zawsze sobie coś tam wyprodukujesz z fotowoltaiki, gazu sobie nie wyprodukujesz.
Po trzecie, sam komin ci nic nie da, musiałbyś też puścić dolot pod fundamentem i podłogą. W nowoczesnym domu jeżeli miałbyś kominek z otwarą komorą
@Bad_Wolf: ok, składam zamówienie. Poproszę o taką PC. Kiedy jesteś w stanie mi ją zamontować (wymiennik pionowy) i na jaki czas udzielasz gwarancji? Za całość, tak jak napisałeś wcześniej, 33 tysiące złotych. Zapłacę gotówką. Na kiedy się umawiamy?
@inko-gnito: jakiej usługi? kopania rowu? 3k koparkowy sobie zażyczył.
Rura 4 krążki po 150m x900PLN. Do tego rozdzielacz 1,5k.

Podpiąć to podepnie ten co będzie hydraulikę składał.

Znowu rzeczywistość boleśnie zderzyła się z twoimi rojeniami¯\_(ツ)_/¯

więcej pozakreślaj xD


nie płacą mi za reklamę( ͡° ͜ʖ ͡°)