Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Czy notariusz może ,,przyklepać'' darowiznę udziału w nieruchomości, kiedy jedna ze stron jest niepełnosprawna intelektualnie, ale nie ubezwłasnowolniona?
Mamy sytuację, gdzie jest ojciec lat 40 i jego niepełnosprawny syn lat 20, matka zmarła i udział w nieruchomości kształtuje się w relacji 75% ojciec i 25% syn.
Syn jest niepełnosprawny intelektualnie z umysłem 10 latka, ale nie jest ubezwłasnowolniony.
Aby uregulować stan prawny domu, ojciec chce wziąć całość nieruchomości, aby była na jego nazwisko. Powodem jest głównie obawa, aby nikt nie ,,podpuścił'' tego syna i zwyczajnie nie wyłudził części domu.
Pytanie brzmi, czy notariusz widząc ewidentną niepełnosprawność intelektualną syna może dopuścić do transakcji darowizny syn - ojciec?
A może, aby interes tego syna był zapewniony notariusz dopuści darowiznę domu, ale tylko wraz z ustanowieniem dożywocia bądź służebności?

#prawo #notariusz

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #62f00408cdd8d55ea642340f
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Wesprzyj projekt
  • 5
@AnonimoweMirkoWyznania: nikt tego nie podpisze. To że nie jest ubezwłasnowolniony nie ma żadnego znaczenia, ktoś kto podpisuje akt musi być przede wszystkim świadomy.

Ubezwłasnowolnienie i następnie można dokonać darowizny. Będzie potrzebna jednak zgoda sądu opiekuńczego na dokonanie czynności. Jeżeli nie była załatwiona sprawa spadkowa po matce to trzeba będzie ją zrobić przed dokonaniem darowizny. Tak w skrócie.

Polecam zadzwonić do notariusza po poradę, są one darmowe.