Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
mam pytanie do motomirków czy jest sens z ekonomicznego punktu widzenia żeby zapalać światła mijania w samochodzie albo motocyklu? Chodzi o to że w dzień za brak świateł jest mandat 100 zł. To że światła mijania pożerają dużo prądu i alternator dostaje w kość to wszyscy wiemy. Policzyłem że zapalone światła mijania zwiększają spalanie o jakieś 30% więc np. u mnie z 10l/100km robi się 13l. Robię 50 km dziennie, czyli miesięcznie 1000 km. Daje to różnicę w benzynie 100 l vs 130 l czyli o 30 l więcej. Benzyna ma być po 7 zł/l więc wychodzi różnica 210 zł miesięcznie. Czyli nawet jakbym dostał dwa mandaty miesięcznie to i tak wychodzę na plus. Co prawda o 10 zł ale zawsze do przodu.

Oczywiście nie zachęcam nikogo do jazdy bez świateł. Tak sobie po prostu gdybam.

#ekonomia #motoryzacja #samochody #motocykle #finanse #oszczedzanie

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6280ce38add9cbafa2f419d3
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 109
To że światła mijania pożerają dużo prądu i alternator dostaje w kość to wszyscy wiemy.


@AnonimoweMirkoWyznania: przecież to jakaś bzdura, 10A to duzo? XD u mnie w A3 jest alternator 140A, fabryczny system audio bierze jakies 3x wiecej niz mijania. Pobor pradu przez swiatla mijania to roznica na granicy bledu pomiarowego a nie 30%, w spalaniu roznica jest niewidoczna
@asdfashaass: zgadza się. ogólnie niezależnie od technologii źródła swiatła, jeśli kupujesz +X% to zawsze wiąże się to ze skróceniem ich żywota

co nie zmienia faktu, że takie np Philipsy XtremeVision (D1S) świecą w nocy jak jakaś latarnia morska :)

a do jazdy dziennej jest oczywiście DRL
@xardas_pl: nie tylko szybciej się przepalają, ale słabiej świeca po czasie, zresztą nawet normalne też słabną widać różnicę jak wsadzimy jedną nową. No najlegitniej DRL ale jak szukałem to te naprawdę legalne kosztowały kilkaset złotych. Trochę sobie przerobiłem schemat kabli i dodałem opcję świateł drogowych w połączeniu szeregowym. Oczywiście nie legit ale faktycznie mają moc jak prawdziwe dzienne 15watt, porównywałem z takimi i świecą podobnie.