Wpis z mikrobloga

1435 + 1 = 1436

Tytuł: Zorza polarna
Autor: Philip Pullman
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788374805643
Tłumacz: Wojciech Szypuła
Wydawnictwo: Mag
Liczba stron: 396
Lyra Belaqua większość swojego życia spędziła w Kolegium Jordana, które mieści się w Oxfordzie. Nie jest to jednak Oxford jaki znamy, a jego wersja w równoległym świecie, którego opis pasuje moim zdaniem do steampunkowych klimatów. Jedną z bardziej osobliwych rzeczy w tym świecie są dajmony. Każdy człowiek ma swojego dajmona, który jest jego odzwierciedleniem, tak jakby duszą. Dajmony przyjmują zwierzęce formy, a dodatkowo dajmony dzieci mogą dowolnie zmieniać formę. Inaczej jest w przypadku tych od dorosłych. W momencie dorastania dajmon przymuje jedną formę, która pozostaje do końca życia. Życie dziewczynki zmienia się, kiedy pani Coulter zabiera są z Kolegium Jordana do Londynu. Lyra już wcześniej dowiedziała się o Pożeraczach porywających dzieci oraz o tajemniczym Prochu ale dopiero w Londynie dowiaduje się więcej na ten temat i postanawia dowiedzieć się więcej. W jej przygodzie pomaga jej Alethiometr, który pozwala znaleźć odpowiedź na każde pytane, o ile jego posiadacz nauczy się go obsługiwać. Nie jest to łatwa sztuka i potrzeba wielu lat, aby się jej nauczyć ale Lyra nie jest zwykłym dzieckiem i sama odkrywa jego tajemnice.

Przedstawiony świat jest bardzo ciekawy i bogato przedstawiony. Dowiadujemy się wiele nie tylko o bohaterach ale i o wszystkim, co ich otacza. Świat Lyry chociaż podobny do naszego jest inny i przyjemnie się go poznaje. Sama historia też jest ciekawa i wciągająca oraz ciężko się oderwać od czytania. Gorąco polecam. Jest to część trylogii i jestem właśnie w trakcie drugiej części - jest równie ciekawa co pierwsza, a może nawet lepsza. Nie mogę się doczekać, aż skończę całość ()

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Owieczka997 - 1435 + 1 = 1436

Tytuł: Zorza polarna
Autor: Philip Pullman
Gatunek: fa...

źródło: comment_1651238874UKwkn5s9BCeh5lSji1ezHv.jpg

Pobierz
  • 7
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-05-01 00:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: fantasy, science fiction, horror
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2020-12-02 - Użytkownik ali3en ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
1\. Delikatny nóż (Philip
@KatieWee:

Sowy podobno są mądre więc może się nie doceniasz ^^.

Ja trochę myślałam jak byłam na majówce teraz id doszłam do wniosku, że chyba byłabym jakimś kotem. Nie wiem czy takim domowym, czy większym ale coś w stylu.