Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mireczki to poważny wpis.
W wyniku spadku otrzymałem nieruchomości po rodzicach, ziemie, domy itd., na dzień dzisiejszy jakbym wszystko sprzedał to jakieś wychodzi jakieś 1-1.5mln złotych.
Nie mam jak utrzymywać tych domów bo się tam nie wprowadzę. Wynajmu nie planuję, więc najprościej wszystko sprzedać.
Tylko co zrobić z kasą w postaci 1-1.5 miliona złotych żeby to pomnożyć i nie stracić?
Nie będę pytał o rady inwestycyjne na mirko, ale co z taką kasą się robi jak chce się ją pomnożyć, lub liczyć na minimum 5-10% zwrotu rocznie przy niewielkim ryzyku?
Myślałem czy nie iść do jakiegoś doradcy inwestycyjnego ale przecież cudze pieniądze najłatwiej się wydaje więc jaką mam gwarancje że doradca inwestycyjny mi dobrze doradzi?
Osobiście myślałem aby poświęcić 500 tys. zl na mieszkanie aby kupic na wynajem. Tylko ja się w ogóle na tym nie znam, nie dałbym rady zarządzać nieruchomością, robić remonty itd., a do tego dochodzi ryzyko z najemcami którzy by nie płacili pieniędzy albo by wszystko dewastowali i weź się z nimi sądź. Nawet jakbym kupil nieruchomosc to nie mam pojecia o remontach wiec nie umialbym robic niczego po kosztach a z ekipa remontowa itd. to wszystko drogie jest.
Reszta pieniezy nie moze lezec na kontach bo chce aby na siebie pracowala, tylko jak?
NA PEWNO odpada agresywny investing w postaci krypto/spekulacyjnych akcji.
Z akcji to myslalem aby moze poswiecic ze 100-200 tys. na kupno ETF ale nie wiem w ktorym momencie kupowac zeby bylo dobrze.
Myslalem tez moze zeby tak z 150 tys. wlozyc w srebro i 300 tys. w zloto tylko tez nie wiem kiedy kupic zeby bylo dobrze.
Jak wy byscie zareagowali majac taka kase?
Prosze o powazne wpisy i darowanie sobie tekstow o bitcoinach czy przecpanie tych pieniedzy albo kupnie lambo.

#inwestycje #inwestowanie #zloto #akcje #etf #gielda #inwestycja #spadek #wynajem #biznes #ekonomia

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6142345c942c94000b1dcb6d
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
Pobierz AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Mireczki to poważny wpis.
W wyniku...
źródło: comment_1631819658Y8VlqbK2BKr5z9vkB5U9Ic.jpg
  • 32
@AnonimoweMirkoWyznania: Poważnie, to są fajne zamknięte fundusze inwestycyjne o różnym stopniu ryzyka. Niekoniecznie muszą być to fundusze kupujące obligacje albo akcje. Ja np. mam dwa fajne fundy, jeden buduje magazyny i je sprzedaje drugiemu do komercjalizacji, zwrot za zeszły rok prawie 20%, drugi fundusz skupuje długi i od jakichś 15 lat daje średnio 7-8%. Minimalna kwota wejścia to 180k zwykle. Jak byś miał pytania to pisz na priv, napiszę Ci coś
@bialyjakbialek: Ja mam po prostu dobrego przyjaciela który się tym zajmuje, ufam mu na tyle ze wiem ze nie wpuści mnie na minę, tym bardziej ze zawsze jest głosem rozsądku raczej :)
OkiełznanyKnur: > Nie mam jak utrzymywać tych domówbo się tam nie wprowadzę. Wynajmu nie planuję, więc najprościej wszystko sprzedać.

...

Osobiście myślałem aby poświęcić 500 tys. zl na mieszkanieaby kupic na wynajem.


Najprościej będzie, jak po prostu zostawisz te domy komuś mądremu, bo widać po tobie, że sam NIE wiesz czego chcesz, plączesz się w opowieści. Chcesz domy zamienić na mieszkanie, które chcesz wynajmować, ale nie planujesz
@AnonimoweMirkoWyznania: giełda teraz niestety jest dość wysoko, szczególnie ta US. Złoto akurat teraz jest po fajnej korekcie, ja bym kupił ETF na fizyczne złoto za właśnie jakieś 300k, 200k w WIG20TR (instrument się nazywa BETAW20TR bodajże), jakąś małą cześć typu 50k poświęciłbym na zbudowanie własnego portfela dywidendowego, tak żeby nauczyć się co i jak i nabrać pewności (jak zapytasz nawet na mirko to polecą Ci dobre spółki, oczywiście najpierw sam musisz
liczyć na minimum 5-10% zwrotu rocznie przy niewielkim ryzyku


@AnonimoweMirkoWyznania: Ze spółek dywidendowych będziesz miał 4% rocznie i od tego 19% podatku Belki.

Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości ulokuj na giełdzie w tzw, spółkach dywidendowych, na stronach domów maklerskich, tam gdzie będziesz miał konto, są takie zestawienia, przy czym łącznie to musi być tak ze 30 spółek z róznych branż,
@NieistotneKto: wpisz sobie physical gold ETF i masz tego od groma. Jeżeli chodzi o konkretny przykład, to na liście ETF dostępnych w mbanku po wpisaniu 'gold' mamy choćby WisdomTree Physical Gold (PHAU).

Wybrałbym w zależności od tego czy chcemy mieć denominowany w EUR albo $ głównie, bo poza tym dobrze odzwierciedlają cenę.
5-10% zwrotu rocznie przy niewielkim ryzyku?


@AnonimoweMirkoWyznania: Nie ma takich opcji.

Z akcji to myslalem aby moze poswiecic ze 100-200 tys. na kupno ETF ale nie wiem w ktorym momencie kupowac zeby bylo dobrze.

Myslalem tez moze zeby tak z 150 tys. wlozyc w srebro i 300 tys. w zloto tylko tez nie wiem kiedy kupic zeby bylo dobrze.


@AnonimoweMirkoWyznania: To czytaj, obserwuj rynek i się dowiedz.

Po prostu kup