Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Brakuje mi na tagu #rozwojosobisty ciekawych dyskusji i przemyśleń, dlatego chciałem poruszyć 2 kwestie:
1) Czy jesteśmy w stanie uzależnić się od pozytywnych bodźców tak jak jesteśmy uzależnieni od negatywnych?
2) Na ile jesteśmy w stanie kontrolować swoje życie a na ile jest to zapisane w genach?

1) Chętnie sięgamy po rzeczy, które nas odcinają od rzeczywistości czy po prostu ogłupiają. Alkohol, memy, głupie filmiki, gry, odświeżanie fejsa, przeglądania instagrama. Nie mówię tu o chwili odpoczynku, której każdy potrzebuje ale dużym %, który non stop to robi żeby zabić czas albo dla samej przyjemności. Co więcej jesteśmy nawet uzależnieni od negatywnych bodźców - niepowodzenia w życiu, negatywne wiadomości ze świata. Ile razy tak miałeś, że gdy wszystko się układało w życiu to czułeś niepokój. Znam bardzo niewiele osób, które prowadzą pożyteczny i zdrowy tryb życia, czyli jakaś nauka, szkolenia, siłka, czas ze znajomymi i to wszystko regularnie. Z reguły ludzie regularnie marnują czas i oddają się przyjemnościom. Czy da wyrobić w sobie nawyk unikania takich bodźców albo zastąpienia ich pozytywnymi? Czy to możliwe w dzisiejszym świecie? Jakimi koksami byśmy byli jako ludzie gdyby bezsensowny czas spędzany przy kompie zamienić na naukę, picie alkoholu i jedzenie śmieciowego żarcia na sport i zdrowe jedzenie, czytanie negatywnych wiadomości na pozytywnych newsów ze świata i inspirujących historii innych ludzi.

2) Czasem patrzę na znajomych ze szkoły i wiem, że nic się nie zmienili. Jak ktoś w podstawówce miał tendencje do bycia łobuzem to teraz ma problemy z prawem. Jak ktoś miał tendencje do bycia kujonem to trafił na fajne studia, dostał dobrą pracę. Jak ktoś był zawsze zamknięty w sobie to niewiele się zmienił a najwięksi klasowi podrywacze do dziś mają powodzenie u ładnych lasek. Trochę przeciwstawnym ale też ciekawym zjawiskiem jest też sytuacja, w której klasowy kujon był najlepszy w szkole ale niewiele osiągnął w życiu a typowi wagarowicze przez swój dynamizm, otwartość i to że wszędzie ich było pełno porobili nowe kontakty, zakręcili się i mają ciekawe życie. Zastanawia mnie jak bardzo jesteśmy w stanie oszukać przeznaczenie i zmienić swoje życie poprzez ciężką pracę, znajomość swoich wad i zalet, dostępności narzędzi do rozwoju, wkładu materialnego, itd.

#produktywnosc #motywacja #dzialanie #prokrastynacja #nauka #psychologia #mozg #praca #kariera #rozwoj #przegryw #wygryw #sukces

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #611e5598bb9659000a2331e4
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
AnonimoweMirkoWyznania - #anonimowemirkowyznania 
Brakuje mi na tagu #rozwojosobisty ...

źródło: comment_1629489698dHHTMzO9wApnag2WcJzNRS.jpg

Pobierz
  • 4
@AnonimoweMirkoWyznania:
1) Hmm, no cóż, mimo że jesteśmy ludźmi i zbudowaliśmy cywilizację, to dalej kierują nami prymitywne instynkty. Mózg potrzebuje natychmiastowych nagród, przez co jest bardziej zmotywowany do oglądania seriali, grania w gry, zjedzenia czegoś słodkiego, wypicia alkoholu, zabicia czasu poprzez przeglądanie wiadomości. To samo z popędem seksualnym - bo gdyby dało się go tak łatwo kontrolować nie byłoby żadnych na przykład: #nofap #nofapchallenge , a najstarszy zawód świata ( #