Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#mutyzm
#depresja
#fobiaspoleczna
#slub

Od dziecka cierpię na mutyzm. Tracę głos gdy jestem w centrum uwagi, nie mogę nic powiedzieć. Odpowiedzi ustne w szkole, czytanie na głos zawsze były dla mnie koszmarem. Czy ktoś ma pomysł jak taka osoba jak ja może wziąć ślub? Przy mówieniu tej formułki w urzędzie cywilnym na pewno się zablokuję i nie będę mógł nic powiedzieć. Przed wzięciem ślubu powstrzymuje mnie ten problem. Nie chcę jednak całe życie mieszkać na kocią łapę. Wiem że głuchoniemi jakoś biorą śluby (mają tłumacza migowego na ślubie). Nawet oglądałem kiedyś jak całkiem zdrowa dziewczyna bierze ślub z chłopakiem z porażeniem czterokończynowym, który nie mówił. Na ślubie cywilnym przysięgę mówił za niego komputer. Jednak co mam zrobić ja? Czy jakieś zaświadczenie od psychiatry albo neurologa wystarczy? Wiem że są kraje, gdzie mówi się tylko "tak", niestety Polska do nich nie należy. Mógłbym tylko kiwnąć głową i powiedzieć "tak", ale ta cała formułka mnie przeraża, na bank nie będę mógł wykrztusić słowa. Co robić? O piciu alkoholu nie piszcie bo to na mnie nie działa. Żadne terapie też nie wchodzą w grę, bo nie ma żadnej gwarancji że coś mi to pomoże. Zresztą chodziłem kiedyś po psychologach i nic mi to nie pomogło.

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #60c88fc96d4c9c000b10bdbd
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 5
@AnonimoweMirkoWyznania:
Oczywiście. Ślub cywilny to wspólne oświadczenie woli i regulują to różne przepisy. Ważne, żebyś był w pełni władz umysłowych (w przypadku choroby psychicznej potrzebna jest zgoda sądu)

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy:

§3.Każda z osób zawierających małżeństwo składa oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński, powtarzając za kierownikiem urzędu stanu cywilnego treść oświadczenia lub odczytując je na głos:„Świadomy/Świadoma praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński