Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Dostałem wezwanie na policję jako świadek z art. 97 kw. Okazało się że chodzi o zarysowanie moim autem innego pojazdu na parkingu pod sklepem i ucieczka z miejsca zdarzenia. Dowodem jest nagranie z monitoringu. Właścicielem auta jestem ja, a żona współwłaścicielem. Problem jest taki że to nie ja prowadziłem to auto. Najgorsze jest to że to zdarzenie miało miejsce 4 miesiące temu. Sam osobiście nie byłem pod tym sklepem ale nie pamiętam ani co wtedy w ten dzień robiłem ani komu pożyczyłem auto. Autem tym poruszają się też moi pracownicy. Wskazałem na policji ich nazwiska. Jednak w rozmowie prywatnej z nimi oczywiście nikt się nie przyznał a żadnego rejestru nie prowadzę kto kiedy, czym jeździ. Co teraz mi grozi? Wina będzie zrzucona na mnie, a potem TU będzie żądać regresu? Jest możliwość aby się przed tym obronić ?
#prawo #ubezpieczenia #oc #kodeksdrogowy #policja #kolizja #polskiedrogi

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Precypitat
  • 23
Jak to pierwsza szkoda to nie zmniejszy ci oc/ac. Ktoś porysował auto masz ubezpieczenie wiec kto by nie kierował i tak szło by z OC. Nie widzę problemu. Ubezpieczyciel zapłaci za szkodę ktora wyrządził twój samochód.
@vegeta12:

Ubezpieczyciel zapłaci za szkodę ktora wyrządził twój samochód.


Jeżeli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, a to pewnie będą chcieli wykazać to tak. Ubezpieczyciel zapłaci za szkodę, a potem sprawca grzecznie odda kasę ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jeżeli sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia, a to pewnie będą chcieli wykazać to tak. Ubezpieczyciel zapłaci za szkodę, a potem sprawca grzecznie odda kasę ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@jadalny_kasztan: ale sprawce musieliby ustalic. Poza tym wlasciciel samochodu nie jest sprawca i nie wie kto nim jest. Dlatego ustalenie sprawcy bedzie najprawdopodobniej niemozliwe.
Poza tym wlasciciel samochodu nie jest sprawca i nie wie kto nim jest.


@karer: Niezależnie czy ustalą sprawcę, jeśli jest dowód, że nieustalony kierujący spowodował szkodę na parkingu, ustalonym pojazdem, zostanie wypłacone z OC. Sprawcę trzeba ustalić tylko dla rozliczenia z KW, a skoro było to na parkingu, to wykroczenia nie ma, zwykła szkoda z KC.
Niezależnie czy ustalą sprawcę, jeśli jest dowód, że nieustalony kierujący spowodował szkodę na parkingu, ustalonym pojazdem, zostanie wypłacone z OC. Sprawcę trzeba ustalić tylko dla rozliczenia z KW, a skoro było to na parkingu, to wykroczenia nie ma, zwykła szkoda z KC.


@niki_niki: nie tak to dziala ()

Jesli sprawca nie jest ustalony to nie idzie to z OC tylko z UFG a to oznacza, ze skladki
@karer: Skody materialnie nie idą z UFG !!!. Szkoda parkingowa, jeśli nie było zagrożenia zdrowia i życia, nie może być rozliczona z KW. To jest taka sama sytuacja, jakbym wózkiem sklepowym walną w twój samochód, nie dostanę za to mandatu z KW, natomiast będę musiał pokryć twoje szkody z mojego OC np w życiu prywatnym, lub jeśli zrobię to pojazdem z OC pojazdu. I nie ma znaczenie kto prowadzi, bo bez
Jeśli jest inaczej, to posiłkuj się przepisami, pamiętaj że sytuacja dotyczy parkingowej stłuczki.


@niki_niki: nie ma znaczenia czy parkingowa czy nie. Przepisow nie chce mi sie szukac ale pamietam je doskonale. OC pokrywa szkody ZWIAZANE Z RUCHEM DROGOWYM. Czyli pojazd nie musi byc w ruchu drogowym zeby OC zadzialalo. Szkoda musi wynikac z tego ze na przyklad wykonujemy pojazdem czynnosci wymagane do wlaczenia sie do ruchu drogowego. Czyli otwarcie drzwi na
@karer: Rozgraniczmy dwie rzeczy sprawca wykroczenia i szkodę przez niego spowodowaną.
Wykroczenie które trzeba przypisać do kierującego, musi naruszać przepisy PoRD. PoRD działa na drogach publicznych i nie działa na parkingach. Tak więc nawet w przedmiotowym przypadku, policja nie mogłaby nałożyć mandatu za stłuczkę na parkingu. Zakładam, że kolizja była mała i nie było zagrożenia innych osób.

Sprawa odszkodowania, nie ma znaczenia kto kierował, bo kto by to nie był i
Sprawa odszkodowania, nie ma znaczenia kto kierował, bo kto by to nie był i tak zostanie wypłacone odszkodowanie z OC w związku z ruchem pojazdu.


@niki_niki: OC obejmuje tylko sytuacje w ktorych sprawca JEST USTALONY. Jesli sprawca nie jest znany to OC nie ma zastosowania. UFG ma zastosowanie tylko wtedy gdy OC nie ma zastosowania.

I nie z ruchem drogowym, a z ruchem pojazdu, to zasadnicza różnica


@niki_niki: OC obejmuje
@niki_niki: tutaj masz definicje:

14a) wprowadzenie pojazdu do ruchu – wprowadzenie pojazdu na drogę rozumianą

zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy – Prawo o ruchu drogowym;
14a) wprowadzenie pojazdu do ruchu –


@karer: Możesz jaśniej jaki to ma związek z kolizją na parkingu? Przeczytałeś czego dotyczy art.2 pkt 1. PoRD?

1) ,,droga" - wydzielony pas terenu składający się z jezdni, pobocza, chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów, łącznie z torowiskiem pojazdów szynowych znajdującym się w obrębie tego pasa, przeznaczony do ruchu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt;

Widzisz gdzieś tam parking?
Widzisz gdzieś tam parking?


@niki_niki: napisalem juz. Jesli uszkodzenie powstalo w zwiazku z wprowadzaniem pojazdu na droge to obejmuje je OC. Jesli wsiadasz do samochodu w zwiazku z czynnosciami prowadzacymi do wprowadzenia pojazdu na droge i otwierasz drzwi w zwiazku z tym to jest to szkoda w zwiazku posrednim ale istniejacym.

Podam inny przyklad:
jedziesz samochodem i pijesz wode. Wylewasz ja na siebie i przez to dochodz do kolizji. Mimo ze