Wpis z mikrobloga

1 346 - 1 = 1 345

Tytuł: To
Autor: Stephen King
Gatunek: Horror
★★★

Miasto Derry w amerykańskim stanie Maine zawsze słynęło z ponadprzeciętnej przestępczości. Fale zbrodni zdawały się jednak intensyfikować w dość ściśle określonych cyklach - co około 27 lat liczba zaginionych dzieci znacznie wzrastała. Po jakimś czasie były one odnajdywane martwe, a ich ciała zmasakrowane. Grupa dzieci stara się rozwiązać tę zagadkę.

Dramat. Książkę udało mi się dokończyć dopiero za trzecim podejściem, a i to z ledwością.

Główną barierą jest NIEWIARYGODNE wodolejstwo pisarza, mnóstwo nic nie wnoszących do historii dygresji, opisów sytuacji, które nie popychają w fabuły w żaden sposób do przodu. Książka ma 1100 stron, a po jej ograniczeniu do właściwych wątków dałoby się spokojnie zmieścić jej treść na 300 stronach. Takie opowieści może i na początku fajnie budują klimat, ale na dłuższą metę są przeraźliwie nużące i frustrujące. Na pewno książka to wielka gratka dla Amerykanina wychowanego w latach 50-tych, który z nostalgią wróci do czasów dzieciństwa. Dla nas te czasy i realia są kompletnie obce i jakby sztuczne.

Fabuła jest skonstruowana w dziwny sposób, bo autor już na samym początku odkrywa przed nami sporo kart i na poszczególne przełomowe wydarzenia czeka się potem kilkaset stron. Strasznych momentów wiele nie ma, chociaż lodówka Patricka (a właściwie jej zawartość) potrafi wywołać ciarki na skórze.

Mam wrażenie, że King ma jakąś obsesję na punkcie seksualności. Dialogi (w tym dzieci) prędzej czy później schodzą na tematy seksu i masturbacji. Rozwaliła mi umysł scena seksu zbiorowego 11-latków i jakieś chore gloryfikowanie tego. JAKI BYŁ CEL UMIESZCZENIA TEGO W TEJ KSIĄŻCE? Obrzydliwe i godne potępienia.

Nowe tłumaczenie Roberta Lipskiego pozostawia sporo do życzenia. Zdarzają się literówki, irytuje celowy brak tłumaczenia niektórych słów (np. pozostawiono słowo drugstore zamiast apteka), ale najbardziej przeszkadzają niektóre teksty, które są słowo w słowo przetłumaczone z angielskiego na polski, bez zachowania ich sensu. Czasem żeby zrozumieć czyjąś wypowiedź musiałem ją przetłumaczyć dosłownie z polskiego na angielski, a potem z angielskiego na polski. Kiepsko.

Mam już dość Kinga na kilka-kilkanaście lat. Przeczytałem ponad 20 książek autora i miałem nadzieję, że chociaż starsze książki trzymają poziom. Może kiedyś wrócę do jego opowiadań, bo to mu nawet wychodziło, ale na razie muszę dobrze odpocząć od tego grafomaństwa.

#bookmeter #ksiazki
Dziadekmietek - 1 346 - 1 = 1 345

Tytuł: To
Autor: Stephen King
Gatunek: Horror
...

źródło: comment_Q3DSH3X5sMD9MmAzuGspsmjqrRC2SrWw.jpg

Pobierz
  • 8
@Dziadekmietek: jestem psychofanem Kinga od lat, to mój ulubiony twórca, arcydzieła takie jak zbiory opowiadań, Przebudzenie, Lśnienie czy Dallas 63 czytałem już po kilka razy i na pewno jeszcze przeczytam, ale ,,To" nie cierpię.
Książka strasznie przehypeowana, dla mnie gniot. Najbardziej ze wszystkiego irytowała mnie gadka Ricziego. Słabizna, a nie najlepsza książka Kinga jak wielu twierdzi.
@wujeklistonosza: @SharpPython: To które książki Kinga unikać a które polecacie? Proszę wymieńcie bo nie chcę się nadziać na minę. Do tej pory przeczytałem "Chudszy" i była naprawdę spoko, teraz czytam "Uniesienie" i jestem w 1/3 książki no i czeka mnie jeszcze zakupiony "Outsider"(o tej to się może nie wypowiadajcie teraz bo się negatywnie nastawie :D)
Najlepsze (czysta przyjemność z czytania):

- Dallas 63.
- Lśnienie
- Smętarz zwierząt
- Przebudzenie (choć tu kontrowersyjna opinia)
- seria Mroczna Wieża (świetne, oryginalne fantasy!)
- Zielona Mila
- zbiory opowiadań, w każdym znajduje się po kilka genialnych pereł, szczerze polecam zbiór Nocna zmiana!
- Wielki marsz
- Ręka mistrza
- Cujo
- Misery
- Historia Lisey (świetne choć cięzko się czyta przez specyficzny język, polecam wytrwałym ale warto)

Średniaki (bardzo
@wujeklistonosza: nie zawołałeś, to odpowiadam dopiero teraz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z listą się raczej zgadzam. Od siebie dodałbym:

Świetne - Serca Atlantydów (zbiór opowiadań) i Miasteczko Salem

Gnioty - Po kopułą (powtórzone wszystkie grzechy Tego), Komórka i Bazar Złych Snów (zbiór opowiadań)