Wpis z mikrobloga

1 356 - 3 = 1 353

Tytuł: Hviskeren
Autor: Karin Fossum
Gatunek: Thriller
★★★★★★★

Kolejna książka po norwesku za mną! (òóˇ)
Pozycja opowiada historię Ragny, mieszkającej samotnie Norweżki, która w skutek nieudanej operacji może jedynie szeptać (tytułowy hviskeren to po nowersku szeptający/a). Jej spokojne i ułożone życie zmienia list z pogróżkami który znajduje pewnego dnia w skrzynce.
Jak na thriller nie za wiele się dzieje, książka skupia się na psychice głównej bohaterki i jej życiu pełnym smutku i rozczarowań. Mimo wszystko jeśli ktoś lubi mroczne klimaty i grzebanie ludziom w głowach to powinno mu się spodobać. Niestety chyba nie ma jeszcze polskiego tłumaczenia.

Tytuł: Cena Nierówności
Autor: Joseph E. Stiglitz
Gatunek: ekonomia
★★★★★★

Ostrzyłem sobie zęby na pozycje od dawna. Laureat Noble bierze na tapet jedną z najbardziej istotnych kwestii społeczno-ekonomicznych: rosnące nierówności ekonomiczne między bogatymi a biednymi. Spodziewałem się ostrej orki po "ekonomi skapywania" i współczesnej "prawicowej" ekonomii.
Cóż, z jednej strony to dostałem, z drugiej forma książki trochę mnie zawiodła.
Przede wszystkim jest to książka mocno publicystyczna. Stiglitz zamiast pokazywać mechanizmy ekonomiczne i wyjaśniać czytelnikowi ich efekty na ekonomie i społeczeństwo skupia się na atakowaniu Wall St, polityków z którymi się nie zgadza etc.
Owszem powołuje się przy tym gęsto na opracowania naukowe (sama bibliografia zajmuje kilkadziesiąt stron), ale nie pokazuje żadnych konkretnych danych na poparcie swoich tez. Oczywiście jeśli ktoś chce, to może sprawdzić źródło na końcu książki i doczytać samemu, ale komu z czytelników będzie się to chciało robić? Mi np nie.
W efekcie mamy książkę która niczego nie zmieni. Lewica przeczyta i powie "ot nic nowego", prawica jeśli przeczyta to powie "rojenia wściekłego lewaka". Gdybym sam nie miał zdania na te kwestie to nie wiem, czy po przeczytaniu CN byłbym przekonany do racji autora.
Ten temat zasługuje na lepsze pozycje.

Tytuł: Tytus Groan
Autor: Mervyn Peake
Gatunek: fantastyka
★★★★★★

Skusiła mnie opinia o tym, że to jedna z kanonicznych lektur jeśli chodzi o fantastykę i pozycja którą wypada znać. Cóż, mam mieszanie zdanie.
Książka opowiada o mieszkańcach tajemniczego zamku Gormeghast i wydarzeniach, które zapoczątkowują narodziny tytułowego Tytus, który jest następcą tronu.
Na plus można na pewno zaliczyć opis samego zamku i mieszkańców. Wszystko jest bardzo oryginalne, na swój sposób dziwne, a i postacie są bardzo charakterystyczna i na długo zapadają w pamięć.
Na minus: W sumie książka nie ma fabuły jako takiej. Ot pewne rzeczy się dzieją a my obserwujemy jak to wpływa na naszych bohaterów. Nie ma żadnej wartkie akcji. Dodatkowo klimat powieści jest mocno specyficzny, "gotycki". Niektórych pewnie to zachwyci, mnie niezbyt przekonało.

#bookmeter
Pobierz
źródło: comment_6QOSsAMywVyukCdlulug9fUbsBLYCu0j.jpg