Wpis z mikrobloga

1 517 - 9 = 1 508

Tytuł: Cykl Siły Gwiezdne
Autor: B.V. Larson
Gatunek: SF, Przygoda, Akcja
★★★★★★★★★★

Cykl główny składa się z 9 tomów: Rój, Zagłada, Bunt, Podbój, Stacja bojowa, Imperium, Unicestwienie, Szturm i Martwe Słońce. Stanowią one pewną całość i ocena dotyczy całości tego dziewięcioksięgu.

Od czego mam zacząć? Jest to z pewnością najlepszy cykl książek jaki zdarzyło mi się przeczytać kiedykolwiek. Historia w nich zawarta jest tak niezwykle drobiazgowo przemyślana, że po prostu chylę czoła przed autorem i wysiłkiem jak w to włożył.

Do fabuły nie można mieć żadnych zastrzeżeń, nie ma dziur, nielogiczności, natomiast #!$%@? się wartką akcją, ciągłymi jej zwrotami i błyskotliwymi rozwiązaniami. Takie coś trudno dziś spotkać, to wręcz arcydzieło kunsztu i inteligencji. Pomysłowość autora po prostu zachwyci każdego, kto ma w zwyczaju wyprzedzać trochę akcję dając mu teoretycznie to czego oczekiwał, a potem wyprowadzić na manowce i odwrócić wszystko o 180 stopni. A później jeszcze o 270. Przy czym wszystko jest logiczne, przemyślane, oraz jest konsekwencją innych zdarzeń, nie koniecznie wydawałoby się znaczących. Niektóre zapoczątkowane wcześniej wątki domykają się kilka tomów dalej i to w naprawdę zaskakujący, ale wiarygodny, wręcz oczywisty wobec nowych wydarzeń sposób.

Uniwersum, które stworzył Larson po prostu ŻYJE! Każdy obcy gatunek, postać ma swoje własne życie, dążenia, marzenia, pragnienia i cechy charakteru, które są doskonale przez autora wykorzystywane. Bogactwo światów i form wielokrotnie zaskoczy czytelnika. Również pomysły na technologię, broń są genialne. Niby osobno można było to wszystko gdzieś już spotkać, ale tu mamy kwintesencję najlepszych pomysłów i to połączonych w doskonały mariaż. Przy czym nacisk na science w tym fiction jest naprawdę duży.

Autor zmusza swoich bohaterów to wielu decyzji, które nie są jednoznaczne, teoretycznie dobry wybór okazuje się w najlepszym wypadku mniejszym złem, a często kompletną katastrofą. Wybory moralne wobec targanych wojną światów muszą być często rewidowane, a i tak nie zawsze udaje się osiągnąć zamierzony cel.

Siły Gwiezdne to także ogromne bitwy i te na powierzchni planet, jak i w przestrzeni kosmicznej. W obu przypadkach widać, że autor wyśmienicie zna się na taktyce, strategii i historii wojen. Często początkowo obrany scenariusz bitwy musi być zrewidowany wobec niespodziewanych wydarzeń, posunięć wroga czy wręcz zdarzeń losowych i to zwykle z najmniej oczekiwanej strony. Innymi słowy prawie nic nie idzie według założonego planu, a pomysły głównego bohatera wobec niespodziewanego wydają się wręcz szalone, tyle, że nigdy takie nie są.

Z całego serca polecam wszystkim fanom science fiction!

Opis wydawcy: Owdowiały wykładowca akademicki Kyle Riggs mieszka z dwójką dzieci na kalifornijskiej farmie. Pewnej nocy jego spokojne życie przerywa przybycie okrętu obcych, który porywa i morduje jego dzieci, a następnie zabiera na pokład samego Kyle’a. Bohater przechodzi serię testów, po których statek, najwyraźniej obdarzony inteligencją, czyni go swoim dowódcą. Jest też zła wiadomość – obcy, którzy wysłali jednostkę, walczą z kimś o wiele groźniejszym, kimś, kto wkrótce znajdzie się w pobliżu Ziemi.

Rasa ludzka, zamieszkująca galaktyczny zaścianek i dysponująca prymitywną technologią, trafia w sam środek wojny między dwoma potężnymi gatunkami obcych.

#bookmeter #czytajzwykopem #scifi #xandrapoleca
Pobierz xandra - 1 517 - 9 = 1 508

Tytuł: Cykl Siły Gwiezdne
Autor: B.V. Larson
Gatunek:...
źródło: comment_S61hMoGIqBQuGtF6yltRNCea95jggefC.jpg
  • 26
@xandra: ty tak na serio?
Wg mnie seria bardzo dziwna, autor ma jakąś fiksacje na temat zakochanych w głównym bohaterze kobiet...
Pomysł niby ok, ale jakoś tak dziwnie pisane i fabularnie to średnio bym powiedział. Główny bohater jak często podejmuje dziwne decyzje że aż szok..

jak dla mnie 4/10 - papka da się znieść, jak miniesz pare głupich problemów, ale żeby najlepsze?
@theodolit: Bardzo serio, owszem Riggs jest kobieciarzem i co z tego? Oczywiście, że podejmuje on nieszablonowe decyzje i w tym tkwi jego geniusz. Przykro mi, że nie jesteś w stanie docenić tak znakomitego dzieła ( ͡° ʖ̯ ͡°) Myślę, że w wyczerpujący sposób uzasadniłam skąd taka, a nie inna moja ocena tej serii?
@xandra: Najbardziej mnie urzekło w tej serii wykorzystanie technologii. Przy jej użyciu można tworzyć cuda na patyku. Przyłapywałem się na tym że myślałem jak jeszcze można by wykorzystać jej możliwości i co nowego wyprodukować. Trochę jak rozwiązywanie zagadki w fikcji detektywistycznej. Jeśli ktoś szuka solidnego sci fi z mnóstwem akcji to już znalazł czego szukał 10/10.
Aż pogratulowałem autorowi.
http://www.drageus.com/serie/star-force/
Jeśli miał bym porównywać to taki mass effect 1 w świecie
@xandra: W pierwszej chwili pomyślałem, że to nowe wydanie pod zmienionym tytułem książki
"Sojusznicy'' Alana Deana Fostera, z cyklu "Przeklęci" .
Prawie identyczny motyw przybycia statku Obcych w rejon Karaibów, werbowanie ludzi do walki w kosmicznej wojnie, potężny wróg który wkrótce zagrozi także Ziemi, unowocześnianie kosmicznej broni przez naszych inżynierów...
Tylko tego zabijania dzieci i sztucznej inteligencji nie było.
Ale i tak zbieżność głównego motywu obu fabuł wydaje się na pierwszy
Pobierz Montago - @xandra: W pierwszej chwili pomyślałem, że to nowe wydanie pod zmienionym t...
źródło: comment_wjrUwJUiON0gackWtyOCMyQoZhRwIcni.jpg
@Montago: Wiesz, motyw faktycznie jest zbliżony, ale raczej w obu przypadkach nawiązuje do porwań przez UFO ;) I choć Foster stworzył świetną trylogię to do Larsona mu daleko, bardzo daleko :)

@leopolis: Zabierz się ;) Warto, choć w sumie tom pierwszy jest wprowadzeniem do całości i wydaje się troszkę słabszy od reszty. Ale naprawdę warto zacząć ;)
@xandra: Może to kiedyś przeczytam, bo po przerwie znów mnie ciągnie do czytania... Choć jest tyle interesujących pozycji (oczywiście z fantastyki) że nawet nie wiem od czego zacznę nadrabiać zaległości ;)

Kiedyś to sporo czytałem, i byłem prawie na bierząco...

2015 - 90 książek przeczytanych
2016 - 65
2017 - 0 (słownie zero) :-(
2018 - 2 :/

Ogólnie na życiowym liczniku mam ponad 1200 książek ;)
@xandra:
Wpadłem w podstępne sidła internetu, a konkretnie stron filmowych - Filmweb i IMDb.
Tam działam, a książki na razie jakoś zeszły na plan dalszy.
Na IMDb dodałem w półtora roku do ich bazy prawie 9000 zdjęć i plakatów , a to zajmuje trochę czasu ;-)
Na FW siedzę na Forum, odnajduje ludziom tytuły, dla stałych bywalców prowadzę forumowe gry filmowe, i to znów pożera czas :P
Poza tym trzeba z
@xandra chyba nie, albo do tego nie dotarłem, ale większość przeczytałem. Historia kapitana Gearego, który po 100 latach został odnaleziony w kapsule ratunkowej i musi stanąć na czele floty znajdującej się głęboko na terytorium wroga. Taktyka po 100 latach wojny sprowadza się do "kto pierwszy ten lepszy i bardziej odważny". Bardzo fajnie przedstawione bitwy kosmiczne prowadzone w miarę z realiami fizycznymi, intrygi i knowania.
@xandra: To polecam. Jeżeli Star Force ci się podobało to i Zaginiona Flota powinna. Oczywiście polecę jeszcze kilka cykli w podobnych klimatach, niektóre pewnie znasz: Hayden War, Red Rising, Star Carrier, Stara Flota, Odyssey One.