Wpis z mikrobloga

1 662 - 1 = 1 661

Tytuł: Czerwony Wariant
Autor: Siergiej Niedorub
Gatunek: Postapo
★★★★★★

Kolejne Metro i kolejny raz wysyłamy bohatera, żeby na drugim końcu metra odnalazł coś/kogoś, kto pomoże w rozwiązaniu problemu. Serię dotykają te same problemy co Stalkera z Fabryki Słów i zaczyna to nużyć. Teoretycznie seria UM 2035 miała opowiadać o próbach odzyskania powierzchni, ale niestety tego tu nie widać.

Główny bohater też jest niesamowity. Gość niby pełni funkcję nauczyciela i wydaje się być trochę fajtłapowaty (motyw gdy bez gadania w ramach rekompensaty oddaje broń za to, że jego podopieczna pomazała ścianę wywołał u mnie naprawdę konkretny facepalm), ale gdy wysyłamy go w podróż nagle ujawnia niespodziewane talenty.


Ogólnie rzecz biorąc jest dosyć nużąco. Na plus mogę wymienić dosyć interesujący motyw "przedwojennego" mieszkania oraz wiążącym się z nim sposobem na przedstawienie historii metra. Takie podejście do opowiedzenia historii jest świeże w serii i pozytywnie zaskakuje. Kwestia podręcznika botaniki, która przewija się gdzieś w tle też wyszła całkiem fajnie. Ale to tyle. To plus wspomniany w spoilerze twist trochę ratują sytuację, bo bez tego to byłoby pewnie 5/10 albo 4/10. Glukhovsky, Diakow i Szabałow nadal w Uniwersum Metro 2033/2035 pozostają dla mnie bezkonkurencyjni.

#bookmeter
kulfon_wulkanizator - 1 662 - 1 = 1 661

Tytuł: Czerwony Wariant
Autor: Siergiej N...

źródło: comment_bmO2yfKNf2znU8qjMmeJxl3coR42fvWR.jpg

Pobierz
  • 2
@Kubeusz89: Pod koniec okazuje się, że:


I to jest właśnie problem Metra i Stalkera. Trzeba przebić się przez ileś książek, żeby wyłapać te dobre. Chociaż tu kwestia jest indywidualna. Mi najbardziej podobają się te od wymienionych trzech autorów, a komuś innemu Achromatopsja, z której ja osobiście nic nie pamiętam.