Wpis z mikrobloga

1 793 - 2 = 1 791

Tytuł: Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Autor: Swiatłana Aleksijewicz
Gatunek: Reportaż
★★★★★★★★★

Jedna z najlepszych książek jakie przeczytałem w życiu. Reportaż stanowi mozaikę wywiadów, a raczej monologów kobiet uczestniczących w jednym z najgorszych miejsc w jednym z najgorszych okresów w historii - czyli front wschodni podczas II Wojny Światowej. Pozornie wypowiedzi nie są ze sobą związane, frazą która może służyć za wspólny mianownik dla nich wszystkich to właśnie tytuł. Młode dziewczyny, którym odebrano nie tylko najlepsze lata życia, ale ponadto jego urok. Już nie chcą nosić sukieniek, już nie chcą się malować, pamiętają noce pod ostrzałem artyleryjskim, głód w Leningradzie, koszmary niemieckiej okupacji. Wstrząsające i bardzo mocne.

Tytuł: Czarne Oceany
Autor: Jacek Dukaj
Gatunek: Sci-Fi
★★★★★★

Jacek Dukaj mnie pokonał. Czarne Oceany to książka zbyt trudna, aby czytać ją z doskoku jak inną literaturę. Autor jak zwykle kreuje wielopłaszczyznową fabułę w rozbudowanym świecie. Książkę głównie czytałem w kom. miejskiej, co mi znacznie utrudniło jej pełne rozumienie. Wątek monad zgubiłem dość szybko, jedynie czułem się w miarę komfortowo, gdy Dukaj opisywał tło społeczno-polityczno konfliktu/ów. Napisał ją w 2000 roku i można mu pogratulować celności. Dukaj postawił na wzrost poprawności politycznej, rozbudowany formalizm prawny w relacjach międzyludzkich (patrz Szwecja), czy przeniesienie konfliktów międzypaństwowych z militariów na szeroko pojętą ekonomię.

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
appylan - 1 793 - 2 = 1 791

Tytuł: Wojna nie ma w sobie nic z kobiety
Autor: Swia...

źródło: comment_MQe1VEoISR4iSG2HQvxkfasgTO4ihW68.jpg

Pobierz