Wpis z mikrobloga

1 803 - 1 = 1 802

Tytuł: Mądrość i różne niemądrości
Autor: Wiesław Łukaszewski
Gatunek: popularnonaukowa, psychologia
★★★★★★

Kolejna książka z mojej ulubionej serii "Mistrzowie psychologii". Tym razem autor polski.

Profesora Łukaszewskiego kojarzę z innych książek tego samego wydawnictwa, a konkretniej z zapisu różnych debat na trzy tematy: "Namiętności", "Tożsamość" i "Manipulacja". Prowadził i aktywnie uczestniczył w spotkaniach z psychologami, i dał się poznać jako człowiek, no cóż, mądry właśnie. Tyle że gdy został już sam na sam z tematem mądrości, nie do końca sprostał moim oczekiwaniom.

Liczyłem na książkę popularnonaukową, dostałem książkę raczej naukową. Łukaszewski zaczyna od opisania różnych badań psychologicznych na temat mądrości, przedstawia licznych psychologów i co to oni sobie wymyślili w ostatnich latach. Brakuje w tym jakiegoś wątku osobistego, choćby i komentarza autora. Łukaszewski czeka albo na koniec rozdziału, albo do połowy książki, żeby wtrącić swoje trzy grosze. Szkoda, bo treść niby w porządku, a czyta się to jak jakiś przeciętny podręcznik. Znacznie lepiej robi się w połowie książki, kiedy przechodzimy do "różnych niemądrości". Tu wreszcie Łukaszewski wrzuca nieco na luz i wyśmiewa "głupoty" ludzkie (czyli te "niemądrości", nie mylić z brakiem inteligencji). Obrywa się na przykład zwolennikom medycyny alternatywnej, ludziom nietolerancyjnym, ludziom pogardzającym innymi, fundamentalistom różnej maści. Wszystko nadal podparte badaniami i mnóstwem odniesień do literatury naukowej, tak żeby nie było do czego się przyczepić. Mimo wad, myślę że warto tę książkę przeczytać. Tylko trzeba się uzbroić w cierpliwość i mieć odpowiednie podejście.

À propos braku luzu u Łukaszewskiego, cytat z książki (przykład na szczęście skrajny; zazwyczaj nie jest aż tak sztywnie):

"W największej liczbie wypadków niemądrość w aspekcie wiedzy deklaratywnej to unieważnianie wiedzy niechęcią".

I moje tłumaczenie:

Niemądrość to często niechęć do wiedzy, którą posiadamy.

Nie jest to może aż tak precyzyjne jak słowa Łukaszewskiego, ale wydaje mi się, że książka dużo by zyskała na porządnym przeredagowaniu.

#ksiazki #psychologia #czytajzwykopem

PS Na lubimyczytać.pl pojawiła się pierwsza recenzja z jedną tylko gwiazdką. Domyślam się, że więcej może być takich recenzji między innymi dlatego, że profesor na początku książki odnosi się niemalże wprost do aktualnej sytuacji politycznej. Krótko mówiąc: krytykuje PiS. Ale to tylko we wstępie, bo sama książka nic a nic nie jest polityczna.

#bookmeter
źródło: comment_Atxb27FtmvZVYYQ0VPqqLJmugp7PbYAw.jpg