Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Długo wstrzymywałem się przed napisaniem tych kilku słów, głównie z tego względu, że moja opinia może zostać uznana za kontrowersyjną i stronniczą. Niemniej jednak, chciałbym opisać Wam jak aktualna rzeczywistość jest postrzegana przeze mnie, a pośrednio także przez inne osoby z mojego otoczenia.

Na początek kilka słów o mnie. Z góry przepraszam, jeżeli wydadzą się Wam argoanckie czy egoistyczne, nie taki jest cel, chciałbym jedynie jak najlepiej przybliżyć obraz osoby, którą według siebie jestem, ponieważ będzie to istotne w dalszej części tego wyznania.

Pochodzę z małej miejscowości, aktualnie #programista20k, po szkole średniej wyjechałem do jednego z głównych polskich miast na studia(wydział uznawany za jeden z najlepszych w kraju jeśli chodzi o algorytmikę), przez ten okres brałem udział w różnych zespołowych(międzynarodowych i lokalnych) zawodach algorytmicznych jako jeden z reprezentantów mojej uczelni. Po pierwszym roku równolegle do nauki zacząłem pracę na etacie, stopniowo awansując na kolejne pozycje. W zeszłym roku skończyłem studia z wyróżnieniem, a czas wcześniej spędzany na nauce zainwestowałem we własne projekty po godzinach. Ze względu na osiągnięcia na zawodach oraz wysokie pozycje na platformach HackerRank i TopCoder dostawałem po studiach oferty od kilku topowych firm technologicznych ze stanów, które konsekwentnie odrzucałem. Do dzisiaj.

Dziś postanowiłem przyjąć jedną z ofert i wyjechać z Polski. Ta decyzja była dla mnie bardzo trudna, głównie ze względu na rodzinę, znajomych i dobrą pracę, która spełniała moje oczekiwania. Niestety, jest też ten ponury aspekt, taki, który ma bardzo negatywny wpływ na mnie – polska polityka i rzeczywistość, którą ta polityka kształtuje. Pominę kwestie światopoglądowe i skupię się na tych bardziej osobistych i finansowych, ponieważ to główne powody, które skłoniły mnie do podjęcia tej decyzji i które mają równie negatywny wpływ na moich znajomych.

Obecny rząd bardzo stara się o to, aby zniechęcić programistów do życia w tym kraju, wiele osób zapewne tego nie zrozumie, bo skoro ktoś zarabia 13k netto to 1-4k mniej go nie zaboli, bo i tak zarabia za dużo. A teraz wyobraźcie sobie, że ktoś was degraduje o dwie pozycje na drabince rozwoju zabierając Wam te 4k. Inaczej mówiąc, 2 ostatnie lata nadgodzin, stresu, nerwów i ciężkiej pracy zostają wymazane z Waszego życiorysu. Do tego właśnie doprowadziłoby mnie wprowadzenie ustawy o ZUS w 2019 roku. Byłem to jeszcze w stanie przeżyć, i tak zarabiałem sporo, ale to nie wszystko, dziś okazało się, że miałbym zwrócić około 25k PLN ulg związanych z pracą twórczą, które do tej pory przysługiwały programistom, ponieważ zmieniła się interpretacja podatkowa. O ile uważam, że to prawdopodobnie nie dojdzie do skutku, bo jest absurdalne, to na pewno wystarczy aby wystraszyć firmy, które do tej pory na to pozwalały. Ponadto dojdzie jeszcze bliżej nieokreślony podatek soliarnościowy, który domniemam, też miałbym płacić.

Polskę zaczęła cechować zbyt duża niepewność związana z podatkami i polityką, niestety dla mnie to zbyt wiele. Jeśli mogę coś powiedzieć o moich znajomych to ta sytuacja również na nich nie wpływa zachęcająco, wiele osób, które nie mają założonych rodzin zaczęło mówić głośno o emigracji i obawiam się, że podobny sentyment nie zrodził się jedynie wśród moich współpracowników. Osobiście, mam wrażenie, że premier Morawiecki nie do końca rozumie jak funkcjonuje ta branża, ponieważ jest to jedna z niewielu profesji, która pozwala na emigrację i błyskawiczne znalezienie pracy w zawodzie za granicą. Wiele osób mieszkało w Polsce tylko dlatego, że to się po prostu opłacało – mimo tego, że na zachodzie można nadal zarobić więcej i żyć na wyższym poziomie. Teraz ta dysproporcja staje się dla nas coraz bardziej wyrazista, a ludzie mają wrażenie, że się ich po prostu okrada.

Trochę ponarzekałem i wyrzuciłem z siebie powody podjęcia takiej a nie innej decyzji, ale nie chcę nikogo do podobnie radykalnych działań nakłaniać, życzę wszystkim szczęścia i powodzenia w życiu prywatnym i zawodowym!

#programista15k #polska #podatki #skarbowka #dobrazmiana #emigracja

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
  • 31
@AnonimoweMirkoWyznania: z tej strony grafik w duzej korporacji - namietnie ucze sie angulara/css/htmla po godzinach - jak tylko mi sie uda znalezc prace za granica to nawet sie nie zastanawiam i uciekam daleko stad. Polska to w tej chwili gnoj i szambo a zapowiada sie ze w przyszlosci zdegradujemy sie sami do poziomu Ukrainy na tle Europy zachodniej. Mozna sie skarzyc na rzad, Morawieckiego itp itd, ale to jest moim zdaniem
@fotszyrzk: 3mies temu rozpocząłem prace jako grafik. Nie za bardzo lubiałem front-end z tego powodu że cały czas to gówno #!$%@? jakiś błąd i trzeba szukać rozwiązania i na tym siedzi się najwięcej czasu. Nie miałem cierpliwości na to (tak wiem a niby potrafie rysować przez kilka h z rzędu xD)
Nie opłaca się dla Ciebie być grafikiem? Czy po prostu takie zainteresowanie na strony internetowe masz?

@AnonimoweMirkoWyznania: Świetny post.
@AnonimoweMirkoWyznania: Aha, i dlatego wybrałeś USA - kraj z nieprzyjaznym prawem imigracyjnym, którego społeczeństwo jest dużo bardziej spolaryzowane politycznie niż nasze. Pooglądaj z jakim wzajemnym szacunkiem odnosili się do siebie zwolennicy Donalda i Hillary. U nas też dochodzi spin przy okazji marszów KOD-u, demonstracji Obywateli RP, miesięcznic, ale rzadko kiedy ktoś kogoś piąchą lub kopem częstuję.

No i nie zapominajmy o dużej skali przestępczości (zależy od stanu), "specyficznym" podejściu służb mundurowych
trzeba było grzecznie liniowy płacić a nie kombinować


@magik-86: XD kiedy US wydawały indywidualne interpretacje żeby wliczać przekazanie maj. praw aut. jako koszty uzyskania przychodzu a teraz mają w dupie nawet wiążące w polskim prawie interpretacje US? XD

Gdyby po takiej interpretacji zapłacił liniowy to dostałby zwrot lol. Zacznij pracować i rozliczać podatki to pogadamy :P
@caribbean: zrezygnowales z pracy na front-endzie na rzecz tradycyjnej grafiki :D? Ja siedze w grafice biznesowej - skladam raporty/wizualizuje dane i pensja pochwalic sie nie moge :P Nie wyobrazam sobie jakos by grafik mogl dorownac pensja jakiemukolwiek programiscie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
w 18h zrobili #!$%@? jpk XDco możesz z tym zrobić? XD


@martwy_kotek: ost. u nas na forum, tj. wypoku przeczytałem, że JPK to był sukces poprzedniego rządu, bo oni to stworzyli, tylko przez kilka lat zapomnieli przegłosować i tak naprawdę JPK to jest sukces Tuska / Kopacz XD

@AnonimoweMirkoWyznania: serio planujesz pojechać do USA? Uuuuu, to dopiero Ci się zimnej wody do dupy naleje. Na "zachodzie" prace programistów są porównywalne
@wykopowy_brukselek: Wykupilem swietny kurs na udemy. Ekstrapolujac powiniennem skonczyc go za jakies 4-5 miesiacy. W pracy pomiedzy zleceniami maltretuje bootstrapa - myslisz ze takie przygotowanie wystarczy chocby na juniora na poczatek ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dyzio: @Bellie
Gosc, ktory bral udzial w konkursach programistycznych, ma ponad 4 lata doswiadczenia i dostal z marszu oferte od firm FAANG raczej nie pojedzie do doliny krzemowej zarabiac najnizszych stawek. Takim ludziom oferuja total comp. ok. 300-350k na start (czyli kolo 160-170k na reke), a sadzac po tym co pisal OP to raczej nie jest kretynem, zeby wyjechac i zyc na nizszym poziomie.

source: sam pracuje w dolince.

Zaakceptował: sokytsinolop