Wpis z mikrobloga

Zacznę od tego, że zawsze interesowałem się szachami.
Nick w końcu nie wziął się znikąd. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wiele osób na wykopie też gra w tę strategiczną grę, a jeszcze więcej zna chociaż teoretycznie zasady gry i ruchu poszczególnych figur.

Jednak oprócz tradycyjnych szachów wyróżniamy też tzw. "szachy nieortodoksyjne", czyli formę grania w szachy na innych zasadach, zazwyczaj w formie rozrywkowej. Do szachów nieortodoksyjnych zaliczamy m.in. Antyszachy czy Szachy Atomowe.

Dzisiaj przybliżę profil innej, mało znanej, praktycznie zapomnianej odmiany szachów, wywodzącej się prawdopodobnie z Państwa Kościelnego, mniej więcej z czasów panowania papieża Sykstusa V.

Tak zwane "szachy watykańskie" to nietypowa odmiana szachów nieortodoksyjnych, które wymagają kompletnie innych figur niż typowe szachy.

Po stronie "Watykanu" znajduje się Król (papież), a pozostałe figury zastępowane są gońcami (ang. Bishop, czyli biskup).
Po stronie przeciwnika figury nie ulegają zmianie, poza faktem utraty figur gońców (wszyscy biskupi grają po stronie Watykanu). Zasady wygrania partii są prawie niezmienne - w tej wersji należy zbić króla przeciwnika (nie da się go zamatować). Jako ciekawostkę można powiedzieć, że Watykan zawsze gra białymi bierkami - prawdopodobnie ma to związek z kolorem szat rzeczywistych papieży.

Zastanawiam się nad założeniem tagu na ciekawostki szachowe - jest dużo różnych, mało znanych odmian szachów, o których warto opowiedzieć. Dajcie znać w komentarzach czy jesteście zainteresowani - jeżeli zbierze się odpowiednia liczba osób, już niedługo opiszę "szachy amerykańskie" - jako drobny spoiler zdradzę, że w tej odmianie jedna ze stron startuje bez dwóch wież.

#szachy #ciekawostki #gryplanszowe #grybezpradu
MechanicznyTurek - Zacznę od tego, że zawsze interesowałem się szachami.
Nick w końc...

źródło: comment_gCq8Nsh4MCeTnS0YoLdJCObsBI5HRBlb.jpg

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MechanicznyTurek: To, co wrzuciłeś nie ma sensu jako pozycja startowa. Mat w 4-5 ruchach dla białych to pozycja nadająca się na zadanie, a nie pomysł na odmianę szachów.

Przykładowy wariant: 1. Bxf7+ Kxf7 2. Bh5+ g6 3. Bhxg6+ hxg6 4. Bxg6+ Ke6 5. Bd5#
  • Odpowiedz
Co ciekawe - gdyby zaczynały czarne to pozycja dalej byłaby praktycznie wygrana dla białych, ale stockfish nie pokazuje, ze jest pewny mat w n ruchach.

Zasady wygrania partii są prawie niezmienne - w tej wersji należy zbić króla przeciwnika (nie da się go zamatować).


@MechanicznyTurek: Co masz niby na myśli? Przecież mat w normalnych szachach to właśnie doprowadzenie do sytuacji w której rywal nie jest w stanie obronić się przed
  • Odpowiedz