Wpis z mikrobloga

2 263 - 1 = 2 262

Tytuł: Lód
Autor: Jacek Dukaj
Gatunek: Fantastyka
★★★★★★★★★★

Wreszcie skończyłem! Taka przeszła mi myśl kiedy przeczytałem ostatnie słowo Lodu. Jednak nie dlatego, że książka była nudna czy słaba. Wprost przeciwnie. Przeczytanie Lodu było sporym wysiłkiem intelektualnym i było na swój sposób męczące, ale męczące w taki sposób jak przebiegnięcie maratonu. Po ukończeniu ma się naprawdę sporą satysfakcje.

Akcja rozpoczyna się w latach 20-tych w Warszawie. Historia (albo raczej historja ;) ) poszła trochę innymi torami na skutek uderzenia meteorytu w Tungusce. Rosja i europejska część Rosji jest skuta lodem a tajemnicze istoty Lute przemierzają kontynet zamrażając świat. I Wojna Światowa się nie odbyła, Car nie został obalony, a Królestwo Polskie jest dalej częścią Imperium Rosyjskiego. Benedykt Gierosławski młody matematyk-hazardzista na zlecenie Cara ma skontaktować się ze swoim Ojcem - politycznym zesłańcem, który podobno z Lutymi gada i ma przekonać go do zmiany historii. I tak zaczyna się jego przygoda od Warszawy przez kolej transyberyjską do stolicy Lodu.

Lód to ogromna powieść, a świat w którym dzieje się akcja jest (jak to u Dukaja) bardzo drobiazgowy bez niedopowiedzeń. Rosja opisana w książce to konflikt Cara z przemysłem syberyjskim, sektami religijnymi, komunistami i ruchami wyzwoleńczymi zarówno Polski jak i Syberii. Przed rewolucją trzyma jedynie Lód który zatrzymuje wszelką rewolucjną aktywność. W tle przewijają się historyczne postacie z tamtych lat: Tesla, Piłsudzki, Crowley, Rasputin. Sama śmietanka ;-) Dukaj stworzył wiele innych ciekawych postaci i dołożył do tego mnóstwo zwrotów akcji. Do tego w zależności od etapu książki zmienia się narracja i formuła. Na pewno nie ma jednostajności, choć są fragmenty które potrafią się dłużyć. Wejście w świat Lodu ma znacznie mniejszy próg jak w innych powieściach Dukaja (taka Perfekcyjna Niedoskonałość to od początku jest jazda bez trzymanki). Za to stylistycznie Lód nawiązuje do równie długich powieści z lat do których nawiązuje. Narracja i język kojarzył mi się z Czarodziejską Górą T. Manna, albo z powieściami Dostojewskiego.

Dla mnie dycha.

#bookmeter #dukaj

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
A.....c - 2 263 - 1 = 2 262

Tytuł: Lód
Autor: Jacek Dukaj
Gatunek: Fantastyka
★...

źródło: comment_UWl32Tn1lfMKF9plyB38oz9oxCw2dySB.jpg

Pobierz
  • 9
@pizza-eco: też się zabierałem z rok ;)
@panopticon: Lód nie jest dla każdego i są naprawdę różne recenzje. Dla jednych taka forma to plus dla innych minus. Osobiście lubię taki język jak u Manna, Dostojewskiego i Tołstoja. Podobno autorzy wtedy dostawali pieniądze za liczbę słów dlatego tak się rozwlekali ( ͡º ͜ʖ͡º) a Dukaj dobrze to odtworzył. Sztuczności nie czułem.
@Astroc: a nie masz wrażenia trochę, że wszystko się rozkręca i rozkręca i nagle tak ja wiem, w 3/4 autor orientuje się, że trochę przesadził, i wszystko się kończy jakby za szybko? Nie, że mi się nie podobało, ponieważ podobało się w sumie bardzo, ale jakby pozostał pewien niedosyt. Chyba, że wynika to z faktu, że połknęłam całość w kilka dni.
Dukaj jest #!$%@?. Oj, jak bardzo jest #!$%@?. Perfekcyjna niedoskonałość rozwala. Zawsze mnie to zastanawia - ludzie tacy jak Lem, Dukaj, z takim intelektem, mogliby zmieniać świat, robić coś Bardzo Ważnego Dla Ludzkości, w jakimś CERN badać Istotę Rzeczy czy innym MIT umysłem sięgać wnętrz galaktyk. Na łamach Science czy Nature wykłucać się o swoje z jakimś betonem.

A zamiast tego pisali beletrystykę.
@Astroc: gratulacje. Ja poleglem w jakichs 60-75%.
Po prostu nie moglem, przez taki dlugi okres czasu zawsze cos przy czytaniu rozproszy, zdarzy sie dzien w ktorym czytajac mysli wedruja gdzie indziej... a przy Lodzie to juz jest nie do nadrobienia, pojawiaja sie braki utrudniajace rozumienie tego co sie dzieje.
Wole jednak Xawrasa:)