Wpis z mikrobloga

2 267 - 1 = 2 266

Tytuł: Zapiski oficera Armii Czerwonej
Autor: Sergiusz Piasecki
Gatunek: satyra, II wojna światowa
★★★★★★★★

Książka Sergiusza Piaseckiego wywołuje u mnie mieszane uczucia. Mianowicie z jednej strony była to naprawdę świetna satyra- śmiałem się niemal do łez, a niektóre fragmenty powtarzałem kilkukrotnie bo nie wierzyłem w prymitywizm i nieokrzesanie naszego oficera, który krótko rzecz biorąc- jest przeładowanym ideowo kretynem. Z drugiej strony im dalej w las, tym większy strach i niedowierzanie odczuwałem, gdy dochodziło do mnie, że nic takiego człowieka nie zmieni, choćby mu ktoś pałac zbudował i dostarczał mu wszystko, czego dusza zapragnie (czyli kawał kiełbasy i chleba raz dziennie z 3 litrami wódki najlepiej..). Chociaż to fikcja, to została na jakiejś postaci wzorowana- a śledząc historię tego frontu w wielu filmach, paru książkach czy publikacjach etc. mogę jasno stwierdzić, że nie jeden "sołdat" tak mózg wyprany musiał wtedy mieć. Przerażająca i zabawna na zmianę jest ta satyra Piaseckiego i polecam ją każdemu- myślę, że zrozumiałem wszystkie opowieści dziadków o różnych okupantach, a szczególnie te, gdzie niemcy kupowali produkty od mieszkańców wsi, a jak szli rosjanie, chowało się wszystko do stodół pod sianem i błagało, by zostawili chociaż jedną krowę na całej miejscowości.

"Popatrzyłem na jej burżujską mordę, na kapelusz z piórkiem. Potem cofnąłem się i chciałem kopnąć gadzinę w ten tłusty kapitalistyczny brzuch. Ale przypomniałem sobie, że jestem oficerem i że mam na sobie mundur Armii Czerwonej. Więc, pomyślałem sobie, niech zna mój honor! I tylko zajechałem ją pięścią w zęby."

#ksiazki #bookmeter #czytajzwykopem #boochallenge 6/24

wrzucam najbardziej moim zdaniem adekwatną okładkę

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Pobierz
źródło: comment_bgunUPqJmlWVFXDx52ixNG8QQ4nsmQwV.jpg
  • 6