Wpis z mikrobloga

2 268 - 1 = 2 267

Tytuł: Zgromadzenie żeńskie z Diuny
Autor: Brian Patrick Herbert, Kevin J. Anderson
Gatunek: fantastyka naukowa
★★★★★★★
#diuna
Napisana w 2012.
Jak wyżej, odstaje od oryginału, ale wyraźnie widać że przez te 8 lat (i kilka innych tomów po drodze) poszło ku lepszemu. Historia ta sama, część bohaterów również, ale wątki są ciekawsze, historie bohaterów rozchodzą się i splatają. Pojawiają się nowe pokolenia, ale gładko wpasowują się między przeszłość z legend a przyszłość Diuny.
Dalej krótkie streszczenie ze spoilerami.

Akcja toczy się 80 lat po bitwie o Corrino. Raquella- pierwsza matka wielebna zakłada szkołę żeńską. Towarzyszą jej ostatnie czarodziejki (u Franka chyba w ogóle nie ma tych postaci). Ma pod opieką setki kobiet, ale kolejne ochotniczki giną po zażyciu trucizny- żadnej nie udaje się przemienić w kolejną matkę wielebną. Jednocześnie wraz z wybranymi uczennicami, przy użyciu zakazanych komputerów, opracowuje dane genetyczne ważnych linii rodowych. Jedną z uczennic jest potomkini Harkonnenów, która wraz z bratem planuje zemstę na Vorze. Incydent z siostrą imperatora prowadzi do likwidajcji szkoły. Gilbertus - pierwszy memtat, zakłada szkołę mentatów, potajemnie przechowuje kopię Erazma- z którą prowadzi długie rozmowy. Na tronie zasiada kolejny Corrino. Autor wyjaśnia też temat warunkowania lekarzy Akademii Suka- które wprowadza się po próbie sabotażu osobistej lekarki imperatora. Ruch butlerian pod przywództwem beznogiego Manforda Torondo, staje się coraz potężniejszy i sieje barbarzyńskie spustoszenie wobec każdej technologii. Osobistą strażniczką (i koniem) Manforda jest mistrzyni miecza Inari Idaho- jest jednak postacią drugoplanową. Wnuk Normy Josef Venport, rozwija firmę transportową Venhold zyskując powoli monopol na transport. Walczy o porzucone statki maszyn, które chce włączyć do floty, z Manfordem, który wysadza je w powietrze. Josef daje także schronienie i sekretne laboratoria naukowcom wyklętym i prześladowanym przez Manforda- co pewnie rozwinie się w ciekawy wątek w następnym tomie.
Vor nadal żyje, zachowując młodość. Okoliczności zmuszają go do opuszczenia (kolejnej) rodziny. Wędruje na Arrakis, gdzie zatrudnia się jako zbieracz przyprawy i poznaje Fremenów. Znajduje go tam najmłodszy z rodu Harkonnenów, który przybywa by pomścić przodków. Znajdują go tam też ostatnie dzieci Agamemnona. Jego brat i siostra- nadludzie którzy chcą pomścić śmierć ich wspólnego ojca.

Oba tomy 7/10, bo nie są wybitne, ale przebywanie w świecie diuny to dla mnie wielka przyjemność. Zostało mi koło 5 tomów i mam nadzieję, że powstaną kolejne.
(nie wiem czemu skrypt nie puścił 2 książek w jednym wpisie)
#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
W.....r - 2 268 - 1 = 2 267

Tytuł: Zgromadzenie żeńskie z Diuny
Autor: Brian Patr...

źródło: comment_XDCBXIfL0R1LXoc2ko6QmVFoEfontLU7.jpg

Pobierz
  • 4
@Wielki_Atraktor: udało Ci się gdzieś kupić ebook? Bo "Zgromadzenie żeńskie z Diuny" nie dało się kupić, jedyny ebook, który znalazłem, był "spoza oficjalnego obiegu". A "Mentatów Diuny" nigdzie nie widziałem w postaci ebooka. Czytanie papierowych książek trochę mnie odrzuca.

Jak to zostało Ci 5 tomów? To nie jest przedostatnia wydana książka? Ostatnią są Mentaci Diuny?
@radekrad: Zgromadzenie pożyczyłem w bibliotece, niestety nie mają Mentatów. Czytam seriami ale nie chronologicznie, w zależności co uda mi się zdobyć. Teraz czytam Czerwie, zostaną mi Mentaci, Nawigatorzy i cykl Bohaterowie.
Ewentualnie Droga do Diuny i jakieś tam opowiadania chyba są.
@Wielki_Atraktor: No to troszkę dziwnie - chyba najlepiej jednak czytać w kolejności powstawania. Nawigatorów Diuny jeszcze nie ma po Polsku a wszystkich Trzech Szkół nie ma w formie oficjalnego ebooka. Żeńskie są w formie nieoficjalnego a oba pierwsze części w formie nieoficjalnego audiobooka. W każdym razie ufam, że wydawnictwo pójdzie po rozum do głowy i wyda ebooki, by móc II i III tom uczciwie kupić