Wpis z mikrobloga

Najbliższe nawet stosunki dobrowolnej łączności pomiędzy narodami opierają się na traktatach i przymierzach, regulujących wzajemne prawa i obowiązki w imię wspólnych celów. Etyka społeczna wymaga sumiennego wypełniania dobrowolnie przyjętych zobowiązań — oto wszystko. Poza tym, stosunki polegają na wymianie usług, opartej na zasadzie do ut des. To jest jedynie normalne wskazanie zarówno polityki jak i etyki społecznej, w dzisiejszym stanie zwykłych stosunków międzynarodowych. Kto daje ponadto, kto czyni ofiarę z interesów swego narodu, nie otrzymując dla niego nic w zamian, popełnia wobec niego przestępstwo, gwałci zdrowy jego instynkt samozachowawczy, a pogwałcenia takiego nigdy sprawiedliwość dziejowa nie pozostawia bez kary.


Wdzięczność za doznane przysługi, to najelementarniejsze uczucie altruistyczne, na wzajemności oparte, wyrażać się może w polityce międzynarodowej o tyle tylko, o ile nie pociąga za sobą ofiary z żadnego żywotnego interesu narodu. Długi wdzięczności płacić się powinno cennymi być może dla otrzymującego, ale nie przynoszącymi uszczerbku dającemu usługami. Tego wymaga typ obecny stosunków międzynarodowych.

Zygmunt Balicki, Egoizm narodowy wobec etyki, 1903


#nacjonalizm #patriotyzm #ruchnarodowy #marszniepodleglosci #4konserwy #polityka #neuropa #publicystyka #myslnarodowa #dmowskinadzis
TenebrosuS - > Najbliższe nawet stosunki dobrowolnej łączności pomiędzy narodami opie...

źródło: comment_Xn0m8d1XRjhHkQJrTjlEx4s9NzcnIj6e.jpg

Pobierz
  • 6
Najbliższe nawet stosunki dobrowolnej łączności pomiędzy narodami opierają się na traktatach i przymierzach, regulujących wzajemne prawa i obowiązki w imię wspólnych celów.


@TenebrosuS: Balicki napisał to w 1903,11 lat później w 1914 roku właśnie te powiązania i sojusze doprowadziły do wybuchu 1 wojny światowej,zamach na Arcyksięcia Franciszka Ferdynanda wystarczył aby 2 wielkie sojusze stanęły przeciwko sobie doprowadzając do śmierci 14 milionów ludzi

Jedynie Włosi w ostatniej chwili wycofali się z Trójprzymierza
@Ignacy_Patzer: A ok racja dzięki Mireczku za poprawienie,kompletnie o tym zapomniałem,szczerze mówiąc myślałem że te ziemie załatwił im Mussolini mea culpa (,)

Wołam @TenebrosuS żeby nie nauczył się przypadkiem z błędem,spróbuje jeszcze poprosić moderacje o poprawienie mojego komentarza.