Wpis z mikrobloga

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości warto przypomnieć w #myslnarodowa ten cytat z "Myśli nowoczesnego Polaka" Romana Dmowskiego.

Jestem Polakiem – to słowo w głębszym rozumieniu wiele znaczy.


Jestem nim nie dlatego tylko, że mówię po polsku, że inni mówiący tym samym językiem są

mi duchowo bliżsi i bardziej dla mnie zrozumiali, że pewne moje osobiste sprawy łączą mnie bliżej

z nimi, niż z obcymi, ale także dlatego, że obok sfery życia osobistego, indywidualnego znam

zbiorowe życie narodu, którego jestem cząstką, że obok swoich spraw i interesów osobistych znam

sprawy narodowe, interesy Polski, jako całość, interesy najwyższe, dla których należy poświęcić to,

czego dla osobistych spraw poświęcić nie wolno.


Jestem Polakiem – to znaczy, że należę do narodu polskiego na całym Jego obszarze i przez

cały czas jego istnienia zarówno dziś, jak w wiekach ubiegłych i w przyszłości; to znaczy, że czuję

swą ścisłą łączność z całą Polską: z dzisiejszą, która bądź cierpi prześladowanie, bądź cieszy się

strzępami swobód narodowych, bądź pracuje i walczy, bądź gnuśnieje w bezczynności bądź w

ciemności swej nie ma nawet poczucia narodowego istnienia; z przeszłą – z tą, która przed

tysiącleciem dźwigała się dopiero, skupiając koło siebie pierwotne pozbawione indywidualności

politycznej szczepy, i z tą, która w połowie przebytej drogi dziejowej rozpościerała się szeroko,

groziła sąsiadom swą potęgą i kroczyła szybko po drodze cywilizacyjnego postępu, i z tą, która

później staczała się ku upadkowi, grzęzła w cywilizacyjnym zastoju, gotując sobie rozkład sił

narodowych i zagładę państwa, i z tą, która później walczyła bezskutecznie o wolność i niezawisły

byt państwowy; z przyszłą wreszcie, bez względu na to, czy zmarnuje ona pracę poprzednich

pokoleń, czy wywalczy sobie własne państwo, czy zdobędzie stanowisko w pierwszym szeregu narodów.

Wszystko co polskie jest moje: niczego się wyrzec nie mogę. Wolno mi być dumnym z tego, co w Polsce jest wielkie, ale muszę przyjąć i upokorzenie, które spada na naród za to co jest w nim marne.


Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich

poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.


Bo im szerszą stroną mego ducha żyję życiem zbiorowym narodu, tym jest mi ono droższe,

tym większą ma ono dla mnie cenę i tym silniejszą czuję potrzebę dbania o jego całość i rozwój. Z

drugiej strony, im wyższy jest stopień mego rozwoju moralnego, tym więcej nakazuje mi w tym

względzie sama miłość własna. Na niższych szczeblach moralności postępowanie człowieka

względem bliźnich, o ile nie wypływa z życzliwości dla nich, uzależnia się wyłącznie od obawy

odwetu, kary, czy to w życiu doczesnym, czy w zagrobowym. W miarę wszakże cywilizacyjnego

postępu coraz wyższe postacie miłości własnej kierują naszą moralnością. Człowiek cywilizowany

nie postępuje nikczemnie dlatego przede wszystkim, że zanadto siebie samego szanuje. To

poszanowanie samego siebie wytwarza też odpowiedni stosunek do własnego narodu. Poczucie swej

godności, które zabrania człowiekowi kraść lub żebrać, nie pozwala mu również korzystać z dóbr

narodowych, nie dokładając nic do nich od siebie, nie pracując nad ich pomnożeniem i nie biorąc

udziału w ich obronie. Pewien stopień inteligencji pozwala człowiekowi zrozumieć, w jakiej mierze

duchowe bogactwo narodu jest podstawą rozwoju jednostki, jak wiele zatem każdy korzysta z

narodowego dobra, odpowiednia zaś dojrzałość moralna zmusza go do uznania faktu, że korzystając

z tych dóbr, a nie dając nic w zamian lub dając za mało, jest na łasce swego społeczeństwa, jak

żebrak w dobroczynnym przytułku. I sama miłość własna, niezależnie od przywiązania do ojczyzny,

nakaże mu uznać obowiązki narodowe, pracować dla ojczyzny, walczyć za nią, dawać jej jak

najwięcej w zamian, za to co od niej bierze.


#myslnarodowa #nacjonalizm #patriotyzm #ruchnarodowy #marszniepodleglosci #4konserwy #polityka #neuropa #publicystyka #myslnarodowa #dmowskinadzis

fot. PAP
TenebrosuS - Z okazji Narodowego Święta Niepodległości warto przypomnieć w #myslnarod...

źródło: comment_ipxArlHGvxS4TzwZEYzJ5ZolhDhX6vRA.jpg

Pobierz
  • 4