Wpis z mikrobloga

"Tymczasem w środę zarówno Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza, jak i Konfederacja Lewiatan zaproponowały kompromis w sprawie zakazu handlu. Ich propozycja jest prosta. "Solidarność" oraz rząd chcą wprowadzić zakaz branżowy. Wszystko po to, aby zapewnić pracownikom sklepów dwie wolne niedziele w miesiącu, tak aby mogli spędzić czas z rodziną.

Ale w niedzielę pracują nie tylko sklepy. Dlatego zamiast zakazu handlu lepiej wpisać do kodeksu pracy obowiązek zapewnienia pracownikom dwóch wolnych niedziel w miesiącu. To dwa razy więcej niż obecnie.

Takie rozwiązanie, jak przekonuje FOR, nie bije w gospodarkę. Zachowuje wolność wyboru konsumentów co do dnia zakupów. Utrzymuje konkurencyjność sklepów przy granicy z Niemcami, nie grozi też zwolnieniami ani ubytkiem wpływów do budżetu.

Krzysztof Kajda, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan, argumentuje, że taka zmiana ma jeszcze jedną zaletę. Projekt ustawy o zakazie handlu jest szalenie skomplikowany.

Nowelizacja kodeksu pracy pozwalająca uzyskać podobny rezultat jest stosunkowo prosta. Zmodyfikowano by zaledwie kilka jego paragrafów."

Zapraszamy do wykopywania naszego znaleziska, oraz do zapoznania się z naszym komunikatem: Komunikat FOR 16/2017: Zakaz handlu w dwie niedziele: PiS ignoruje mniej szkodliwe rozwiązanie

https://www.wykop.pl/link/3963445/potezni-eksperci-zmasakrowali-rzadowy-projekt-ws-zakazu-handlu-w-niedziele/

#polska #ekonomia #polityka #gospodarka #neuropa #2zdrajcy #4konserwy #for #forumobywatelskiegorozwoju
FundacjaFOR - "Tymczasem w środę zarówno Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerow...

źródło: comment_mTlKVeo0BvBnbSooDq5BQHXXJf6M75p6.jpg

Pobierz
  • 20
@Maneharno: nie wiem, nie mam zdania na ten temat.
Serio, zastaanwiałem się nad tym głębiej chyba przedwczoraj (nad zakazem handlu w niedzielę).
Sam pracowałem jakiś czas temu w Media Markt, więc temat kiedyś mnie dotyczył (teraz już nie pracuję w niedziele w ogóle). Powiem ci, że w zasadzie nie miałem problemu z pracą w niedzielę (tym bardziej, że zmiany były krótsze) a w związku z pracującą niedzielą na tygodniu był dzień
@Maneharno: pracowałem w Lublinie, współpracę z MM zakończyłem w 2012 r. Z tego co pamiętam za mojej "kadencji" wszyscy mieli umowę o pracę (i chyba wszyscy na cały etat). Z tego co się orientuję (ale mogę być w błędzie) do tej pory wszyscy pracownicy są na etacie MM (nie przez agencję).
tylko co z pracującymi na umowie o dzieło i umowie zlecenie?


@smyl: Sprzedawca sklepowy na umowie o dzieło to jawny przekręt. Kontrola z PiP i kara.
A na umowie zlecenie nie widzę problemu z wyegzekwowaniem tych wolnych niedziel.
@Zawsze_Jest_Pora: dziwię się, że jeszcze ludzie myślą że oni to robią pod publikę ;) ten zakaz jest wprowadzany na złość krajowy za zachodnią granicą... 70% własności w wielkich halach handlowych jak Arkadia w Warszawie czy inne w Poznaniu, Wrocławiu czy Łodzi należą do Niemieckich funduszy emerytalnych które ustawiły się na polskim rynku wyśmienicie. Największe dochody sklepów znajdujących się w tych budynkach pochodzą z handlu w niedziele. Sklepy przestaną płacić takie sumy