Wpis z mikrobloga

2 749 - 1 = 2 748

Tytuł: Samobójstwo Europy: Wielka Wojna 1914 - 1918
Autor: Andrzej Chwalba
Gatunek: historia
★★★★★★★★★★

Bardzo dobra książka - nie jestem jej w stanie oceniać merytorycznie, bo nie jestem fachowcem, ale czegoś takiego właśnie szukałem, chcąc się zapoznać bliżej z historią pierwszej wojny. O drugiej wojnie pozycji jest bez liku, żeby znaleźć coś o tej pierwszej to trzeba się trochę pomęczyć. Tymczasem lektura książki zmienia trochę powszechną (przynajmniej w Polsce) optykę, wg której centralny punkt poprzedniego stulecia to II wojna. Tutaj widać, jak przełomowym wydarzeniem, zmieniającym baaardzo dużo była właśnie ta pierwsza - zmierzch hegemonii Europy, zmiana sposobu prowadzenia walki, rozpad starych monarchii, zmiana stosunków społecznych i roli kobiet w społeczeństwie (nic dziwnego, skoro tylu facetów pojechało na front) i wiele innych. Na deser dostajemy też lekkie pióro autora, który pisze ciekawie i nie ma absolutni uczucia znużenia, wręcz połyka się kolejne strony.
Książka faktycznie jest podzielona jest na kilka części, natomiast można też przeprowadzić umowny podział na dwie główne: pierwsza to zasadniczo chronologiczny opis wojny, druga to wszystkie pozostałe rozdziały, gdzie autor opisuje sposoby prowadzenia walki, rodzaje używanej broni, organizacje szpitali / pochówków, czy skutki polityczne wojny.
Być może jakbym nie był laikiem, to oceniłbym ją nieco bardziej wstrzemięźliwie, ale tak to daje dychę i chyba jeszcze raz ja przeczytam.

#bookmeter