Wpis z mikrobloga

Mirki, wyjeżdżam jutro z dziewczyną do Turcji. Mam pytanie: Czym tam płacić? Jest kilka opcji:
1. Kupić liry tutaj w Polsce
2. Płacić na miejscu w euro/dolarach
3. Kupić w Polsce euro/dolary i wymienić je na liry w Turcji
4. Wypłacać liry z bankomatu w turcji
Pomóżcie pls
  • 15
@Jasiu780: obswtawiam, że najtańsza będzie opcja 1.
opcja 4 będzie droższa od 1, bo zarówno bank jak i wydawca karty doliczy prowizję.
opcja 3 - dwa razy zapłaciśz kantorom za przewalutowanie. najpierw polskim, potem tureckim
nie wiem jak w praktyce będzie wyglądać opcja 2, ale wątpię, żeby było taniej - w końcu turki też będą musiały potem wymienić to na swoją walutę.
Ok. Zadzwoniłem do banku, i okazuje się, że wypłaty na całym świecie mam za darmo, czy nie wyjdzie to lepiej niż prowizja za kupno dolarów w Polsce?
@Jasiu780: ale to prowizja za korzystanie z bankomatu. ale musisz je jeszcze przewalutować przez wydawcę karty.
jak chcesz dużo kupować, to bierz kasę z PL, na stronie Visy i Mastercarda są kalkulatory, które pokazują po jakich z zbójeckich kursach przeliczają
@Jasiu780: z mojego doświadczenia wynika, że to tak różowo nie wygląda. poza tym nie wiem w jaki sposób liczą kurs google.

a wracając do Visy np 1 sierpnia wg NBP to 100 TRY = 102,39PLN ale już wg Visy to 100 Lira turecka = 103,5888 Złoty polski
po mojemu coś podejrzanie tanio. jak płaciłem w UK w sklepie za xboxa parę lat temu to po kursie NBP miałem 650PLNów, a z