Wpis z mikrobloga

3 183 - 1 = 3 182

Tytuł: Spotkanie z Ramą
Autor: Arthur C. Clarke
Gatunek: fantastyka naukowa
★★★★★★★★

Wydana w 1973 roku. Jedna z najbardziej uhonorowanych powieści s-f w historii. Została wyróżniona nagrodami Nebula i BSFA w 1973 oraz Hugo, Nagrodą Campbella, Nagrodą Locusa i Nagrodą Jupitera w 1974 r.

W stylu pisania da się wyczuć umysł ścisły. Od pierwszych stron skojarzyło mi się ze stylem H. G. Wellsa w Wojnie światów (o którym nawet autor wspomina na początku książki). Powieść napisana jak sprawozdanie z doświadczenia, czy wyprawy naukowej. Mało dynamizmu, każde małe wydarzenie ma swój rozdział. Każde działanie opiera się o procedury i chłodną ocenę bohaterów misji. Brak opisów w stylu: piękny, bajeczny, zapierający dech w piersiach, itp. Za to pełno rzeczowych opisów: rozmiarów, kształtów, struktur, coś na temat zasad grawitacji i powstawania wiatrów. Dopiero dialogi bohaterów i wydarzenia w połowie książki rozruszały trochę akcję. Mi brak tego hollywoodzkiego dynamizmu jednak bardzo odpowiada. "Nasi" dysponują zwykłym napędem rakietowym, a do obcych technologii nie dorabia autor teorii przeczących fizyce, jedynie skupia się na ich obserwacji.
Mam nadzieję, że cały cykl trzyma poziom tego tomu.

#bookmeter

Wpis został dodany za pomocą skryptu do odejmowania
!Dzięki niemu unika się błędów w działaniach
!Pobierany jest zawsze ostatni wynik
Pobierz W.....r - 3 183 - 1 = 3 182

Tytuł: Spotkanie z Ramą
Autor: Arthur C. Clarke
Gatu...
źródło: comment_unSNj5Fx78LHqMfMs1dvSoiUS1eitmIH.jpg
  • 4
@Wielki_Atraktor po świetnym cyklu "Odyseja" postanowiłem się zabrać za Ramę i... Zdechłem z nudów. Historia mnie nie porwała, ot weszli i wyszli, ale co bardziej mnie razilo to straszna szablonowosc postaci i wszystko mocno "ugrzecznione" i poprawne politycznie, zmierzające do szczęśliwego happy endu jak w Hollywoodzie ;) Słowem, nie porwalo mnie