Wpis z mikrobloga

@Dzieban: Oczywistym jest, że każdy kraj powinien robić wszystko, żeby wojna go ominęła. Szwajcarom się udało.
Oczywiście można powiedzieć, że trochę niemoralnie, bo mogli pomóc zbrojnie w walce z Niemcami, ale co z tego skoro Polacy walczyli a to dzisiaj oskarża się nas o różne rzeczy, a Ajwaje mają roszczenia. Lepiej zakąsić sera, wypić coś i patrzeć jak się dookoła #!$%@?ą.
@4lord: jedyne, co trzeba nadmienieć, to ich korzystne położenie geograficzne. Ale polityka neutralności funkcjonuje w Szwajcarii od wieków, a nie ostatniego stulecia.
@drect: masz az tak duzo kompleksow borowiku bez pojecia ze jedyne co umiesz to wypominac kolor na jakims portalu ze smiesznymi obrazkami? wez sie... (tu wstaw jakies wulgaryzmy bo nie chce dostac bana przez takiego jelopa).
Warto pamiętać, że neutralność Szwajcarii podczas II WS nie jest w 100% prawdziwa. Można poczytać o tym, jak Szwajcarzy zazyczyli sobie, zeby biednych Żydów znaczyć po to, aby było wiadomo, kogo nie wpuszczać do ich kraju ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@drect: Mam bo widze ze nie masz pojecia o historii tylko rzucasz jakimis banalami z internetu. Napisalbym ale znajdzie sie taki koles jak ty wiec mam #!$%@?. Doktor historii here.
@Dzieban: proszę panie doktorku, który wyraża się w tak idiotyczny sposób w internecie, o douczenie w takim razie. Poza tym tag heheszki już powinien dać ci jakąś wskazówkę interpretacyjną tego obrazka. Po drugie wreszcie, pojęcie neutralności czasami ciężko zdefiniować, ale formalnie Szwajcaria nie opowiedziała się dwukrotnie po żadnej ze stron konfliktu. Tyle ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@drect:
Na pewno nie podczas II wojny światowej.

1. Nie było wiadomo co może Hitlerowi do łba strzelić, czy przypadkiem nie wpadnie na pomysł inwazji na Szwajcarię.
2. Gdyby Hitler pokonał Ruskich na wschodzie i Brytoli/USA na zachodzie to plan wjazdu do Szwajcarii byłby już kwestią czasu (III Rzeszę na początku wojny zniechęcał glównie trudny, górzysty teren).
3. W praktyce okazało się, że głównym zagrożeniem były alianckie bombowce (przede wszystkim amerykańskie).
@drect:
Wiem. Ale Szwajcaria nie była celem priorytetowym, dlatego operacja była przełożona na później. Niech się cieszą, że Niemcy dostali po dupie.
@Gh0st: Resztę kwestii, które poruszasz znam, ale co to ma do faktycznego stanu rzeczy?
PS. Niemcy mogli osiągnąć pyrrusowe zwycięstwo/wywołać długi impas na froncie wschodnim, ale z całą pewnością nie poradziliby sobie z potencjałem Stanów Zjednoczonych. Mamy gorącą zimną wojnę parę lat wcześniej.