Wpis z mikrobloga

Masz ładnego maluszka dopieszczonego pod każdym kątem, ale niestety na białych? Albo stare BMW czy Mercedesa i uważasz że na czarnych wyglądałoby jak auto gangstera? To ten #poradnik jest dla ciebie.

Co prawda #czarneblachy nie są wydawane od 17 lat, a w przeciwieństwie do innych krajów w Polsce zabytki nie dostają tablic z epoki. Jednak nie wszystko stracone. W końcu w obecnym systemie również wydaje się tablice w formacie 3+4. Ba, nawet niektóre wyróżniki dublują się z tymi z czarnych tablic ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gdzie załatwić czarną tablicę?
Wariant tańszy - wyrabianie tablic okolicznościowych na allegro. Za ok. 20 złotych można zrobić u pierwszego lepszego sprzedającego repliki swoich numerów w kolorze czarnym. Wada tego rozwiązania - używana jest obecna czcionka, tak więc nie będą wyglądały idealnie jak blachy z epoki (widać to zwłaszcza w przypadku liter W i M, w reszcie przypadków jest to mniej zauważalne).
Wariant droższy - Manufaktura Blach Tłoczonych - robią repliki przy użyciu starszych czcionek, nie do odróżnienia od oryginałów. Rzecz jasna drożej, ale jeśli ktoś chce mieć naprawdę autentyczny wygląd to nie ma lepszej opcji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Legalność
Niby nie jest to zbyt legalne rozwiązanie (może skończyć się upomnieniem lub nawet mandatem), ale w praktyce (jako że wciąż jeżdżą auta na oryginalnych czarnych) szansa na to że ktokolwiek połapie się jest znikoma. Niemniej jednak najlepiej wozić białe oryginały gdzieś w bagażniku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Poniżej mapka gdzie najlepiej zarejestrować pojazd (wyznaczyłem pewną skalę autentyczności)
Biały - miasta na prawach powiatu i powiaty gdzie wydaje się tylko wyróżniki dwuliterowe (2+5). Można je z góry odpuścić.
Różowy - powiaty gdzie wydawano wyróżniki trzyliterowe, ale obecnie wydaje się już tylko dwuliterowe
Jasnoszary - powiaty wydające wyróżniki trzyliterowe, ale takie które nigdy nie występowały na tablicach wz.76. Na szczególną wzmiankę zasługują województwa lubuskie (F) i dolnośląskie (D), gdyż te litery nigdy nie występowały w czarnych blachach na początku.
Ciemnoszary - to samo co jasnoszary, tyle że wyczerpano już format 3+4 i obecnie wydaje się 3+5. Nie nadają się kompletnie.
Żółty - wyróżniki dublujące się z systemem '76, niemniej jednak obecnie wydaje się tam tablice w formacie 3+5 (choć zawsze istnieje szansa że wydział komunikacji wyda powtórki po wyrejestrowanych ;) )
Zielony - powiaty gdzie nie tylko wyróżniki są identyczne ze starym systemem, ale wciąż wydaje się tam serie 3+4
Niebieski - powiaty idealne - wydawany wyróżnik jest nie tylko zgodny ze starym systemem, ale również z tym jaki wydawano w tamtych rejonach przed reformą administracyjną (np. Chrzanów, który przed reformą z 1999 roku należał do województwa katowickiego, gdzie również wydawano wyróżnik KCH)

Dane na temat aktualnie wydawanych serii pochodzą z http://wptr.pl/dobazy/expnr.php

Mam nadzieję że komuś się przyda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#samochody #motoryzacja #protip #lifehack #gruparatowaniapoziomu
o.....y - Masz ładnego maluszka dopieszczonego pod każdym kątem, ale niestety na biał...

źródło: comment_XvZrgbdHI7vRmibaUOIwiZBdvLXiun1Q.jpg

Pobierz
  • 20
Tutaj wykaz wyróżników które mogą udawać konkretne województwo:
bialskopodlaskie - BAU, BSE, BSI, BSK, BSU
białostockie - BIA, BKL
bielskie - BBI, BLM
bydgoskie - BGR
chełmskie - CMG
ciechanowskie CAL, CIN, CNA
częstochowskie - CZN
elbląskie - EBE, EBR, ELA, ELE, ELC, ELW
gdańskie - GDA, GKA, GKS, GKW, GND
gorzowskie - GWE, GWO*
jeleniogórskie - brak
kaliskie - KLI, KPR
katowickie - KBA*, KBC, KBR, KCH, KDA, KTA, KTT
kieleckie
@oficer-prowadzacy: Ty to masz łeb!

Polecam wozić białe blachy w bagażniku, jednak odpowiednio zakamuflowane. Żeby przypadkiem podczas kontroli i pokazywania trójkąta oczom policjanta nie ukazał się widok takich samych tablic tylko w innym kolorze, bo to na pewno wzbudzi jego podejrzenia.

Tak, piszę to z autopsji :)

W motocyklu miałem zamontowaną czarną blachę z takimi samymi numerami jak na białej. Zatrzymali mnie do rutynowej kontroli, otworzyłem schowek, żeby wyciągnąć portfel i
@wkopywaczwykopywacz: Dostałem mandat taki jak powyżej napisałem, czyli "uniemożliwienie odczytania numerów rejestracyjnych", a nie jakieś zaśmiecanie czy chodzenie niewłaściwą stroną drogi.

Tak jest w taryfikatorze:

1. Uniemożliwienie odczytania numerów rejestracyjnych - 50 zł
2. Brak tablicy, schowana, podrobiona - 100 zł

w obu przypadkach bez punktów karnych.
@Ciasto_hirol:
Nie wiem czy zagraniczne prawo obowiązuje w stosunku do polskich tablic. Zresztą o ile nakleiło się nalepkę (PL) to ryzyko wpadki również jest znkome (a najwyżej jak ktoś jedzie za granicę i się obawia to zawsze może montować oryginały). U nas za to więcej jak 100 zł mandatu nie grozi (a w praktyce jeśli ma się ze sobą oryginały to zazwyczaj kończy się na upomnieniu).
Co do SBE, też widziałem
@Nala_Alan_w:
Chodziło mi o ten jaśniejszy szary czy tam beżowy xD

BTW jak jeszcze chodzi o Manufakturę Blach Tłoczonych to to są ich tablice. Na tyle dobre że nawet W w czcionce się zgadza. Niemniej jednak format już trochę mniej bo Merc jest oryginalnie na zabytkowych w formacie 3+2, tak więc dodatkowe X trzeba było zdublować co się od razu rzuca w oczy. W przypadku zwykłych tablic 3+4 ten problem odpada
o.....y - @NalaAlanw: 
Chodziło mi o ten jaśniejszy szary czy tam beżowy xD

BTW j...

źródło: comment_WbhPZbmlaD2lNp2RI55CkYsNDMirTjGS.jpg

Pobierz