Wpis z mikrobloga

@zly_wuj: Czytanie ze zrozumieniem - Należała do Włoch zanim w 1941 roku wojska brytyjskie z udziałem etiopskich partyzantów wyzwoliły kraj. Co się tu nie zgadza?
  • Odpowiedz
@Mesk: Zainteresowała mnie ta Liberia, bo myślałem, że nie była zależna od stanów, ale jednak była, ale na wiki jest ciekawszy motyw

Przez ponad stulecie ludność tubylcza stanowiła drugą kategorię mieszkańców, wyzyskiwaną, często wykorzystywaną jako niewolnicza siła robocza i pozbawioną praw wyborczych. Rdzenni Afrykańczycy uzyskali prawo do głosowania – ograniczone cenzusem majątkowym – w 1947 roku


Niewolnicy przyjechali z USA i zachowywali się identycznie jak biali w Afryce na swoich włościach
  • Odpowiedz
@Edward_Kenway:
W 1883 roku niemiecki kupiec Adolf Lüderitz kupił (od lokalnego wodza) południowe wybrzeża Namibii i na ziemiach tych założył miasto Lüderitz.
Rząd niemiecki, od dawna spragniony uzyskania kolonii zamorskich, włączył ten teren do Rzeszy i nazwał go Niemiecką Afryką Południowo-Zachodnią (niem. Deutsch-Südwestafrika).
Po I wojnie światowej decyzją Ligi Narodów Niemcy stracili Afrykę Południowo-Zachodnią, a tereny te przeszły pod zarząd RPA (która była częscią Brytyjskiej Wspólnoty Narodów)
W 1920 roku kraj
  • Odpowiedz
@Mesk: jest błąd - Sahara Zachodnia należała do Hiszpanii
nawet dwa błędy - Erytrea należała do Wlk Brytanii
no i trzeci błąd, ponieważ część Somalii należała także do WB
mapka niestety do zaorania, gdyż wprowadza w błąd
  • Odpowiedz
@x-ray: Mieliśmy otrzymać Madagaskar od Francji aby przesiedlić tam żydów. W tym celu wysłano tam na zbadanie warunków podróżnika, autora książki "Dywizjon 303" , Arkadego Fiedlera, który to zdobył tam dwie żony, a także ich dwie siostry...

„Żądamy kolonii dla Polski, a żądania te znajdują szerokie uzasadnienie w warunkach, w jakich znajduje się nasz naród. Aby móc rozwijać się normalnie i wzmacniać gospodarczo; każdy naród powinien posiadać: 1) obszary dla rozmieszczenia
Mesk - @x-ray: Mieliśmy otrzymać Madagaskar od Francji aby przesiedlić tam żydów. W t...

źródło: comment_eKU8RevjzAtJmu8KkgFe3EU4dFpmhb6v.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Mesk: wiem o Madagaskarze, ale byliśmy zbyt słabym państwem, żeby to było realne no i w czasie kolonialnego podboju Afryki nie było nas na mapie. Francuzi na swojej pustyni mieli przynajmniej gdzie testować broń jądrową po II wojnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Mesk: Chyba nawet nie tyle dostać, co zwyczajnie kupić. Nie doszło do tego, bo Piłsudski wziął i umarł i nie było komu ciągnąć tematu, później wojna itd.
Swoją drogą znakomita i szczera argumentacja: "3) rynki zbytu dla rynków krajowych" - gdzie by to przeszło komuś przez gardło w dzisiejszych czasach. Takie prawdziwe :)
  • Odpowiedz