Wpis z mikrobloga

Witam szanownych Mireczków z #piwowarstwo i mam pytanie - chciałbym zrobić swoje pierwsze piwo, jako że nie chcę wydawać w uj hajsu na osprzęt do śrutowania i zabawy ze słodami (chociaż to kwintesencja warzenia piwa ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) to chciałbym uwarzyć piwo z niechmielonych ekstraktów:
2 x 1,7kg ekstrakt słodu pale ale
1 x 1,7kg ekstrakt słodu jasny

na standardowe 23 l dość treściwego i mocno nachmielonego IPA

i pytania : jakie chmiele i dlaczego citra ( ͡° ͜ʖ ͡°) ? i ile tego wsypać w granulacie na pierwsze 60 min i na ostatnie 10-15min gotowania? czy dodać jakiś składnik fermentacyjny typu glukoza? i czy w ogóle będzie coś z tego pomysłu ? :)

a i jakie drożdże polecacie?

pozdrawiam serdecznie
  • 44
@koluszek_wladca_muszek: napisałbym, że wszystko już było napisane. Zamykam i wyrzucam do kosza ( ͡° ʖ̯ ͡°)

Chmiele wybierz wg swoich preferencji. Poczytaj opisy chmieli i dobierz takie jakie Ci się spodobają. Na goryczkę możesz dać Marynkę czy Magnum, nie musi to być amerykański chmiel.
Przejrzyj kilka receptur i porównaj ilość chmielu. Weź jakiś kalkulator np. brewness i wylicz dokładną wartość.
Do refermentacji polecam cukier rozpuszczony w wodzie
@Lrrr: przeglądałem te zestawy i właśnie aby przycebulić sam chciałbym kupić słody i chmiele w takich ilościach jak podano na stronie ino taniej :) bardziej mnie interesuje jak uzyskać efekt mocno cytrusowo-żywicznego aromatu i konkretnej goryczki takiej grejpfrutowej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@siwyeresdwa: ziomek piszesz głupoty z tym chmieleniem. Natomiast dodawanie sacharozy czy glukozy skończy sie podobnie i spowoduje większą ilość alkoholu oraz piwo będzie bardziej wytrawne, no chyba że chodzi ci o surowiec do refermentacji.
@koluszek_wladca_muszek: takie fest mocne Ci to piwo z 3 ekstraktów wyjdzie(na oko z 18blg)... Możesz część ekstraktu odlać do słoika(ze 120g) i zapasteryzować do refermentacji(dodasz przed rozlewem do butelek).

Citry tylko na goryczkę szkoda trochę... Chmiel dodaj po przełomie(po 15-20min gotowania), jak nie masz czym chłodzić brzeczki to nie ma co marnować na aromat, bo i tak uleci. A o niebo lepszy efekt będzie jak na zimno nachmielisz
@koluszek_wladca_muszek: ja stosowałem no chill i zostawiałem gar na noc rano przelewałem i zadawałem drożdże i było zawsze okej. Na ostatnią minute przykrywałem pokrywą gar, wyłączałem ogień i tak zostawiałem (no chyba że zima to na balkon szło). Syfa nigdy nie miałem, jedyny minus to chmielenie na aromat które nie wychodzi tak fajnie jak z chłodnicą ale to nie jest problemem bo tera i tak sie chmieli na zimno ( ͡
@koluszek_wladca_muszek: Tak BTW to nikt nie napisał, żebyś może zrobił sobie na początek coś prostszego. Bo żeby "uzyskać efekt mocno cytrusowo-żywicznego aromatu i konkretnej goryczki takiej grejpfrutowej" to trzeba będzie wrzucić dużo chmielu i do gara i na cichą, a pierwsze piwo z tak katorżną filtracją może Cie zniechęcić. No i też 200g dobrego chmielu kosztuje z 40zł, a tak możesz na początek dać coś na próbę i wydać parę dyszek