Wpis z mikrobloga

s#rybypolskichwod

Węgorz (Anguillidae)

Okres ochronny: od 15 czerwca do 15 lipca
Wymiar ochronny: 50 cm
Limit dobowy: 2 szt.

Jak wygląda: Węgorz z wyglądu jest podobny do węża, posiada długie ciało. Nie ma płetw brzusznych, natomiast płetwy grzbietowa, ogonowa i odbytowa są ze sobą połączone. Grzbiet w kolorze zielono brązowawym lub szaro brązowawym, brzuch żółtawy (węgorz żółty). Po osiągnięciu dojrzałości płciowej węgorz ma szarawo zielony grzbiet i brzuch srebrzysty, połyskujący (węgorz srebrzysty). Średnia długość łowionych okazów to troszkę ponad pół metra. Małe rybki, raki i większa fauna denna to przysmak węgorzy.

Okres połowu (Kiedy najlepiej łowić): Węgorze lubią pogodę gorącą, parną. Najlepsze brania, biorąc pod uwagę dobę są wieczorem i w nocy. Nie znaczy to, że dzień jest złym czasem połowów – gorące południe, to też dobry moment. Zwracając uwagę na sezon, węgorze biorą od początków wiosny do późnej jesieni.

Przynęta: Czerwone robaczki, rosówki, małe rybki, raki,kawałki wątroby.
Zanęta: Dobrze sprawdza się pellet na węgorza. Zanętę można również wykonać samemu, używając do tego krwistej zmielonej wątróbki pomieszanej z ziemią.

Metody i techniki połowu (Jak łowić): uwagi na fakt, że jest to ryba przydenna polecana jest tutaj metoda gruntową, niekiedy spotkać się również można z metodą spławikową. Należy pamiętać, że sprzęt musi być solidny i mocny. Węgorz jest szybki i zwinny, a przede wszystkim lubi wprowadzać wędkarzy w kłopot owijając swoje ciało o wszelakie wodorosty, gałęzie itp. Ryby te połykają haczyki głęboko, więc po złapaniu węgorza lepiej jest haczyk odciąć. Krew węgorza zawiera szkodliwy jad, dlatego trzeba uważać na skaleczenia.

Zestaw: Gruntowy – wędzisko o długości od 3 do 4,5 metra, żyłka od 0,28 do 0,35mm, przypon, haczyki z długim trzonkiem od 6 do 8 numeru

Łowiska: Jako, że węgorze są rybami wędrownymi, możemy je spotkać praktycznie w każdym miejscu. Węgorze najbardziej upodobały sobie wody ciepłe, zarośnięte roślinnością, o mulistym dnie, ale możemy też je spotkać w wartkich rzekach, szczególnie wśród konarów drzew i innych kryjówek.

Rekord Polski: 144cm, 6,43 kg

Cechy charakterystyczne:
* ciało bardzo długie, w części ogonowej bocznie spłaszczone
* płetwa grzbietowa i odbytowa połączone z płetwą ogonową
* brak płetw brzusznych
* małe płetwy piersiowe
* wąskie otwory skrzelowe

Kulinaria:
https://www.youtube.com/watch?v=lIxsjxr8cQQ ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#wedkarstwo #ryby #fanatycywedkarstwa
p.....2 - s#rybypolskichwod

Węgorz (Anguillidae)

Okres ochronny: od 15 czerwca ...

źródło: comment_vs04TP5rhSqpukM5Jgc20eSY2afWdoSo.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz