Wpis z mikrobloga

Wykopki, zadałem sobie odrobinę trudu i przeczytałem ten projekt ustawy o zakazie aborcji.
Zrobiłem to po tym, jak przeczytałem [wpis](http://www.wykop.pl/wpis/19914773/czarnyprotest-#!$%@?-jak-was-czytam-moje-drogie-wyk/) wykopka @TakMowilaMiCiocia który okazał się bardzo mijać z prawdą.

Po pierwsze, nie jest to projekt ani rządowy, ani parlamentarny, tylko obywatelski. To nie "rzad chce zakazać"!

Po drugie, w tym projekcie nie ma słowa o zakazie badań prenatalnych. Jest jedynie uchylenie zapisu mówiącego o możliwości dokonania aborcji gdy badania prenatalne stwierdziły upośledzenie płodu.

Po trzecie, ustawa przewiduje ochronę życia matki: "Nie popełnia przestępstwa określonego w §1 i §2 (czyli celowe albo nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka poczętego - mój przypis) lekarz, jeśli śmierć dziecka jest następstwem działań leczniczych, koniecznych do uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia matki dziecka poczętego.

Po czwarte, ustawa przewiduje możliwość zwolnienia z odpowiedzialności matki dziecka na którym dokonano aborcji: "Jeżeli sprawcą czynu określonego w §1(aborcja dokonana celowo) jest matka dziecka poczętego, sąd może zastosować wobec niej nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia." oraz "Nie podlega karze matka dziecka poczętego, która dopuszcza się czynu określonego w §2(nieumyślne spowodowanie śmierci płodu).

#czarnyprotest #aborcja #neuropa #4konserwy

Źródła:
http://www.stopaborcji.pl/wp-content/uploads/2016/03/projekt_2016.pdf
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19930170078
  • 27
  • Odpowiedz
@saracenxc: Napisałeś że bardzo mijam się z prawdą, a później w ramach argumentu piszesz to samo co ja...
" sąd może zastosować wobec niej nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia." MOŻE - słowo klucz.

Niektóre badania prenatalne są inwazyjne. Zapis jest odnośnie "leczenia" .

Nie mijam się z prawdą, ani Ty nie mijasz się z prawdą. Ustawa mocno zależy od tego jak ktoś ją interpretuje, i dlatego
  • Odpowiedz
@saracenxc: jak widzę umiejętność czytania tekstów prawnych i kompetencje do logicznego wnioskowania u przeciętnego obywatela to myślę, że każdy rząd będzie nas dymał w tyłek bez większych oporów.
  • Odpowiedz
Przeglosowali pod dalsze obrady więc jednak chcą. Projekt liberalizujacy odrzucili w 1szym czytaniu


@WincyjBroni: Co do projektu "zakazującego aborcji - zrobili bardzo dobrze. Co do projektu liberalizującego aborcję - zrobili bardzo źle.

Jestem przeciwnikiem aborcji, ale jestem też przeciwnikiem ubijania jakichkolwiek inicjatyw obywatelskich na pierwszym czytaniu.

@TakMowilaMiCiocia: A odnieś się jeszcze proszę do pozostałych trzech argumentów i powiedz czy aby na pewno nie mijasz się z prawdą.
  • Odpowiedz
@saracenxc punkt 3 i 4. Czyli to sąd i prokuratura będzie decydowała, będzie ciaganie kobiet które poronily po sądach i będzie zawsze w głowie lekarza myśl czy ktoś się do niego doczepi bo może uzna że usunięcie płodu nie było konieczne ze względu na ochronę życia kobiety (życia, nie zdrowia)
  • Odpowiedz
@saracenxc: Po prostu przeczytaj to jeszcze raz. I jeszcze raz, aż zrozumiesz o czym jest ustawa, a później o czym jest mój post. Jest przeciwnikiem aborcji, ale rozszerz to trochę? Ogólnie aborcja to jest ciekawy temat, wszyscy krzyczą, a różnice są zasadnicze jak dla mnie na przykład, czy ktoś poddaje się aborcji w pierwszym miesiącu ciąży czy w 8 miesiącu.
  • Odpowiedz
@TakMowilaMiCiocia: Przeczytałem jedno i drugie. I podtrzymuję zdanie, że w ustawie np. nie ma ani słowa o zakazie badań prenatalnych.

I nadal nie widzisz że o tym co jest czym wedle tej ustawy ma decydować prokuratura i sądy?


@WincyjBroni: A powiedz mi jak to jest do tej pory? Teraz też aborcja (poza trzema przypadkami) jest zabroniona, a jakoś nie słyszałem żeby ktoś kobiety, które poroniły, ciągał po
  • Odpowiedz
@saracenxc: Logiczne myślenie jest Ci obce rozumiem. Nie ciągają się po sądach, bo nie ma takich chorych paragrafów.

Co do badań prenatalnych, nie ma zakazu, ale ustawa zrzuca odpowiedzialność na lekarza który może zostać pociągnięty do odowiedzialności. " {...} jeśli śmierć dziecka jest następstwem działań leczniczych, koniecznych do uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia matki dziecka poczętego. " Czego w tym nie rozumiesz? Podpowiem Ci że słowo "jeśli" jest bardzo ważne.
  • Odpowiedz
Po pierwsze, nie jest to projekt ani rządowy, ani parlamentarny, tylko obywatelski. To nie "rzad chce zakazać"!


@saracenxc: Ale rząd ma władzę decydować, co się z tym projektem stanie, a partia mająca większość sejmową przed wyborami parlamentarnymi deklarowała, że "będzie bronić życia od poczęcia do naturalnej śmierci".

Po drugie, w tym projekcie nie ma słowa o zakazie badań prenatalnych. Jest jedynie uchylenie zapisu mówiącego o możliwości dokonania aborcji gdy badania prenatalne stwierdziły upośledzenie
  • Odpowiedz
@TakMowilaMiCiocia: Zacytuj mi proszę fragment tej ustawy który mówi, że "ustawa zrzuca odpowiedzialność na lekarza który może zostać pociągnięty do odowiedzialności" za wykonanie badań prenatalnych?

Przypominam, że najpowszechniejszym badaniem prenatalnym jest USG.

edit:
@rybitwa_: Dzięki za wyjaśnienie tej kwestii. Ale w dalszym ciągu jest to argument, który można zastosować do niemal każdej gałęzi medycyny - w wielu wypadkach istnieje niebezpieczeństwo popełnienia błędu, który może spowodować śmierć.
  • Odpowiedz
@saracenxc: Tyle tylko, że jeśli badania niosą za sobą ryzyko uszkodzenia płodu to są skutkiem ubocznym, a nie błędem w sztuce lekarskiej czyli pomyłką lekarza.
  • Odpowiedz
Ale w dalszym ciągu jest to argument, który można zastosować do niemal każdej gałęzi medycyny - w wielu wypadkach istnieje niebezpieczeństwo popełnienia błędu


@saracenxc: Błąd lekarski jest wtedy, gdy lekarz czegoś zaniedba, podejmie złą decyzję, wyda złą opinię. Jeśli lekarz przeprowadzi zabieg ze wszystkimi zasadami sztuki, a mimo to pacjent dozna szkody - to nie błąd, tylko ryzyko związane z zabiegiem. Ustawa Ordo Iuris tego nie rozróżnia, nie ma w niej mowy o błędach medycznych, tylko o "doprowadzeniu do śmierci dziecka poczętego", nieważne w jaki sposób.

Przypominam, że najpowszechniejszym badaniem prenatalnym jest
  • Odpowiedz
Po pierwsze, nie jest to projekt ani rządowy, ani parlamentarny, tylko obywatelski. To nie "rzad chce zakazać"!


@saracenxc: a platforma jest obywatelska bo tak się nazywa. A konik morski to taki gatunek konia żyjący w morzu.
  • Odpowiedz