Wpis z mikrobloga

#rybypolskichwod

Kleń (Leuciscus cephalus)

Okres ochronny: brak
Wymiar ochronny: 25 cm
Limit dobowy: 10 szt. łącznie z jaziem

Opis:
Przeciętnie osiąga długość 40-50 cm i 2-3 kg wagi, maksymalnie dorasta do 60 cm. Ciało wrzecionowate, lekko bocznie spłaszczone, pokryte dużymi, czarno obrzeżonymi łuskami. Dzięki temu charakterystycznemu ułuszczeniu łatwo go odróżnić od jazia i jelca. Szeroki otwór gębowy w położeniu końcowym. Płetwa grzbietowa i ogonowa szarozielone, płetwy brzuszne i odbytowa - czerwone. Płetwa odbytowa zaokrąglona. Grzbiet szaro-brązowy z zielonym odcieniem, boki srebrzyste, brzuch jasny. Tęczówka szara.

Odżywianie:
Ryba wszystkożerna. Wylęg zjada głównie wrotki i widłonogi, osobniki o długości od 10 cm zjadają przede wszystkim mięczaki, rośliny naczyniowe i mniejsze ryby, głównie świnki, płocie, kiełbie, ukleje oraz małe osobniki własnego gatunku.

Rozród:
Dojrzałość płciową samce osiągają w wieku 3-4 lat(>16 cm), samice w wieku 6-7 (>20 cm). Kleń jest rybą litofilną, trze się w kwietniu i maju w temperaturze powyżej 18 °C. Tarło odbywa się w samo południe. Samica składa około 60 tys. ziaren ikry na kilogram masy ciała. Ikra ma średnicę 1,5-2 mm i trzyma się podłoża za pomocą lepkich osłonek. Inkubacja trwa 3-6 dni. Wylęg ma około 5,5 mm, przy długości 1,5 cm wykształcają się płetwy, przy 3 cm ciało pokrywa się łuską. W drugim roku życia kleń osiąga długość około 10 cm, w trzecim 15 cm, w czwartym 17 cm. W wieku 10 lat osiąga długość około 30-33 cm. krzyżuje się z płocią i ukleją.

Metody i techniki połowu:
Osobniki mniejsze można łowić na spławik – przepływanką lub z gruntu – feederem, większe natomiast wymagają od wędkarza dużo większego wysiłku, gdyż są płochliwe i niezwykle ostrożne. Oczywiście dobrą metodą jest metoda muchowa i spinning.
Przynęty: Sztuczne muchy, woblery, błystki, rippery, nawet owoce takie jak czereśnie, wiśnie, białe i czerwone robaki, kukurydza.
Zanęty: Wszelkie mieszanki sypkie na jazia i inne ryby karpiowate.
Zestaw: Klenie są płochliwe i niezwykle ostrożne.
Spławikowy – żyłka 0,20 mm, wędzisko do 4 metrów, haczyk numer 10, przypon 0,14 – 0,16 mm. Gruntowy – feeder 3,60 m lub 3,90 m, żyłka 0,22 mm, haczyk numer 10.
Spinningowy – wędzisko do 2,70 m, ciężar wyrzutu do 10-12 gram, żyłka 0,16 mm, obrotówka.
@grzechotnik666 uprzedza, że "skurczybyk jak bierze to wyrywa wędkę z rąk."

Rekord Polski: 63,2 cm i 3,71 kg

Kulinaria:
http://inforybka.bloog.pl/id,331136023,title,KLEN-W-ZIOLACH,index.html?smoybbtticaid=617352

PS. w pierwszym komentarzu zdjęcie ryby

#wedkarstwo #ryby #fanatycywedkarstwa
p.....2 - #rybypolskichwod

Kleń (Leuciscus cephalus)

Okres ochronny: brak
Wymi...

źródło: comment_0CBG2qGLLA7s3OmgmrXP9bLyVwNWbCOb.jpg

Pobierz
  • 10
@predator82 jest i mój ukochany klen. Oj przecwiczyl mnie ładnie. Moja metoda na Kleni jest lekki grunt i wiosna wątróbka drobiowa latem wiśnia. Rekord mój to 52 cm. W tym sezonie zasiade nad angielskimi kleniami z małej rzeczki, a są osobniki ponad 60 cm.