Wpis z mikrobloga

@RaphauM: na przykład ze względów spekulacyjnych, rozbudza nadzieje ze cena jest tak niska jak w przypadku BTC kilka lat temu. Nikt z nas nie rozumie jak działa eter więc tym bardziej reszta inwestorów też tego nie rozumie, ale każdy pod skórą czuje, że jest to coś ultra nerdowskiego, więc trzeba zainwestować. Poza tym banki tego już używają i firma która zrobiła prototyp zamka do drzwi na inteligentny kontakt :)
@RaphauM: Ethereum to technologia bardzo podobna do Bitcoina, z tą różnicą, że oprócz transakcji można zlecić do wykonania mikroprogram. Efektywnie pozwala to na bardzo kreatywne wykorzystanie ETH do najróżniejszych celów. Teoretycznie można dzięki temu zbudować masę zdecentralizowanych usług które normalnie wymagają zaufanej trzeciej strony np. giełdę wymiany kryptowalut.
@RaphauM: Właściwie nie ma obecnie portfeli Ethereum które nie są w fazie alfa/beta. Zawsze przed otrzymaniem na dany adres większej kwoty przetestuj go na niwielkiej ilości ETH. Najbardziej zalecanym portfelem jest oficjalny Mist, ale to odpowiednik klienta Core - pobiera na dysk cały blockchain, obecnie kilka GB danych.
@McGravier: jeżeli to prawda to ja nie wiem czym Wy się tak podniecacie? Niech to sobie będzie najwspanialsza technologia pod słońcem ale na pewno nie będzie ona w przyszłości należała do Was. Blockchain to najbardziej nieefektywna baza danych (tak słyszałem nie wiem czy to prawda) a baza danych rozrastająca się w takim tempie musi skończyć w rękach kogoś kogo będzie stać na jej utrzymanie. Im więcej dowiaduje się o tym projekcie
@McGravier: tak, słucham Cię? ( ͡° ͜ʖ ͡°) No co? Wyrażam obiektywną opinię i zazdroszczę Ci, jesteś szczęśliwcem co przynajmniej sobie zarobił na tym, należało Ci się. Tyle mogliście skorzystać i bardzo dobrze, że skorzystaliście. Dalej już kto inny będzie korzystał. Takie mam wrażenie.
@pawlo74: Po pierwsze, powtórzę to co mówiłem już kiedyś: Twoja koncepcja aby każdy użytkownik prowadził pełny węzeł jest nierealna. Tego nie można wykonać z wielu przyczyn - ani w BTC ani w Ethereum. Blockchain Bitcoina ma już 65GB - żaden normalny użytkownik nie będzie przechowywał takiej ilości danych na swoim dysku. Nawet Satoshi nie miał co do tego złudzeń - w jego założeniach większość ludzi miała używać lekkich klientów.

Po drugie:
@McGravier: no w porządku niech Ci będzie ale ktoś mnie tu przecież przekonywał, że technologia rozwija się w takim tempie, że dyski SSD są coraz pojemniejsze i coraz tańsze.
Ja wiem, że Satoshi to wizjoner, który widział rzeczy, których my zwykli zjadacze chleba nie jesteśmy sobie w stanie nawet wyobrazić ale nie jestem przekonany czy miał na myśli czasy, w których my żyjemy. Może jemu chodziło o przyszłe pokolenia, inne czasy
Twoja koncepcja aby każdy użytkownik prowadził pełny węzeł jest nierealna. Tego nie można wykonać z wielu przyczyn


1. Podaj przyczyny.

Nawet Satoshi nie miał co do tego złudzeń - w jego założeniach większość ludzi miała używać lekkich klientów.


2. Czy Satoshi określił kiedy, w jakim czasie większość ludzi będzie używać lekkich klientów?

Istnieją rozwiązania pozwalające utrzymać prawidłowe bezpieczeństwo bez trzymania pełnego blockchaina na dysku (pruning, praca na nagłówkach itp) - zarówno dla
Teoretycznie można dzięki temu zbudować masę zdecentralizowanych usług które normalnie wymagają zaufanej trzeciej strony np. giełdę wymiany kryptowalut.


@McGravier: w takim razie to nic nowego. Żadna nowa technologia. Bitshers i inne projekty miały to już dawno. A Ty nie mów mi, że o tym nie wiedziałeś!
Czy Ethereum nie jest wilkiem w owczej skórze? Co w tym jest takiego czego nie było wcześniej? Wiem. Może nie było zaufania we wcześniejszych projektach?
Nikt z nas nie rozumie jak działa eter więc tym bardziej reszta inwestorów też tego nie rozumie, ale każdy pod skórą czuje, że jest to coś ultra nerdowskiego, więc trzeba zainwestować.


@mentis: to się nazywa bezgraniczne zaufanie. Inwestować i nie wiedzieć dlaczego.

Poza tym banki tego już używają i firma która zrobiła prototyp zamka do drzwi na inteligentny kontakt :)


@mentis: kto używa? ( ͡° ͜ʖ ͡°
@mentis: nie wierzę, firma Mike Hearna? Pomysłodawcy XT (ʘʘ) Projektu, który był inspiracją dla Bitcoin Classic?

Za dużo tych przypadków jak dla mnie. Można nie wierzyć w pewne teorie ale wierzyć, że wszystko jest przypadkiem to dopiero jest głupota.
@pawlo74: scam goni scam, życie. Te technologie są tak niejasne dla większości ludzi, że na hasło blockchain wszyscy sięgają do swoich głębokich kieszeni, a większość altów jest prowadzona przez zawodowych scammerów, chociażby uwielbiany Dash
@pawlo74:

1. Podaj przyczyny.


- żaden normalny użytkownik nie chce marnować czasu i środków na pobieranie i przechowywanie i pobieranie całego blockchaina - to jest zadanie dla średnich i dużych firm
- Podczas synchronizacji klient musi zweryfikować wszystkie bloki od początku, co pożera całą moc obliczeniową (potencjalnie potrzebą użytkownikowi) komputera na długi czas
- Synchronizacja trwa kilka dni. Żadne normalny użytkownik nie będzie tyle czekał aby za coś zapłacić/sprawdzić czy zapłata
scam goni scam, życie. Te technologie są tak niejasne dla większości ludzi, że na hasło blockchain wszyscy sięgają do swoich głębokich kieszeni, a większość altów jest prowadzona przez zawodowych scammerów, chociażby uwielbiany Dash


@mentis: scamy też stają się coraz bardziej zaawansowane :) Vitalik w wypowiedziach pytany czy Ethereum jest kolejnym altem mówi z niesamowitą powagą: "Ethereum to nie jest alt, Ethereum to Bitcoin 2.0"
@pawlo74: Pod pewnym względem się zgadzam - to nie jest klon zrobiony metodą kopiuj-wklej, oni napisali cały protokół od zera - tylko ogólna koncepcja jest podobna. Pełna programowalność to to czego bitcoinowi do tej pory brakowało - i ethereum dostarcza.

Ale to czy Ethereum stanie się "Bitcoinem 2.0" to się jeszcze okaże - w każdym razie śledzę ten projekt z wielkim zainteresowaniem, zwłaszcza wobec obecnej sytuacji BTC