Wpis z mikrobloga

Kilka godzin po ogłoszeniu zwycięstwa PiS, pewien Mirek zapytał pod tagiem #forex "jak wygrana PiS odbije się na kursie złotego". Odpowiedziałem mu wtedy "Złotówka będzie mocno tracić na wartości." Co się od tamtej chwili stało:
1. Złoty na najniższym poziomie do dolara od 11 lat
2. Drugi tydzień z rzędu utrzymuje się cena ponad 6 zł za 1 funta szterlinga.
3. WIG20 po 1863. Dla porównania - w maju po 2500. Dlaczego przywołałem akurat poziom z maja? Ponieważ jest to okres gdy inwestorzy zaczęli uciekać z kapitałem, po informacjach, że w sondażach wyborczych prowadzenie objął PiS. Kilka dni temu okazało się, że ich obawy były słuszne po tym jak Ministerstwo Finansów ogłosiło, że Beata Szydło okłamała wyborców i podatek od wydobycia niektórych kopalin nie zostanie zlikwidowany. Spowodowało to natychmiastowy spadek kursu akcji KGHM aż o 6,48%

Działania nowego rządu nie umykają również uwadze zagranicznych mediów. Podmianka sędziów z TK na swoich, nocne ustawy, ułaskawienia kolegów. O tym wszystkim mówi wpływowy dziennikarz Fareed Zakaria z CNN: https://www.youtube.com/watch?v=S5v1v6rfp8Q

Polecam dodatkowo artykuł o wpływie polityki PiSu na stan gospodarki.
http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gdyby-polska-byla-na-gieldzie-kupilbys-jej,135,0,1971591.html

Moja prognoza na przyszłość:
Zagrabienie reszty pieniędzy z OFE (150 mld) na pokrycie obietnic wyborczych.

#ekonomia #gielda #gospodarka #waluty
  • 14
  • Odpowiedz
@Nemsik: a wiesz cokolwiek o czynnikach wpływających na kurs złotego, czy tyle co przeczytasz w tym artykule? bo artykuł jest o polskiej giełdzie, a nie o polskiej walucie.
mógłbyś napisać gdzie uzyskałeś tę wiedzę ekonomiczną na wysokim poziomie?
  • Odpowiedz
@Nemsik: dobra, w tym tagu nie pieprzymy bez sensu. Powiedz ile zarobiłeś na tej pewności? Ja wszedłem w shorty na FW20 i jestem trochę PLN do przodu. Na USD/PLN i EUR/PLN nie gram.
Zresztą od maja rozpoczęły się spadki w Chinach, to też z winy PISU? Tu na polską giełdę nałożyła się zła sytuacja na świecie i w dodatku zmiana władzy.
  • Odpowiedz
@stefekburczymuha: no ale c'mon; chodziło mi właśnie o te podstawy, fundamenty, a nie niepotwierdzone spekulacje GS. Podczas prowadzonego przez Maria QE złotówka powinna się umacniać. Szczególnie, że Mario zapowiedział, że na jednej serii QE się nie skończy, więc tym bardziej. Coś nie halo panie kolego :/

@szcz33pan: spadki w Chinach się zaczęły, tylko dziwi mnie, że większość osób tak bardzo przecenia siłę wpływu gospodarki chińskiej na naszą. Eksport?
  • Odpowiedz
@lubie_jesc: a kim ty jesteś żeby określać co jest podstawą i fundamentem a co nie? twoja sprawa co o tym myślisz, dla mnie atak spekulacyjny GS jest istotniejszym czynnikiem niż QE, konflikt syryjski czy prawdopodobieństwo zacieśniania polityki monetarnej. rozumiem, że chciał byś potwierdzone info z wzorem matematycznym od Balcerowicza i nie możesz się nadziwić, że skoro jest więcej Euro, to złotówka powinna się wobec niego umacniać, ale to wszystko nie
  • Odpowiedz
@dzolnij: Daję Ci plusa za bardzo merytoryczną odpowiedź, bez chamskich ataków ad personem. Nastarałeś się tymi porównaniami na stooq. To mi się podoba. Jestem otwarty na dyskusję i wymianę zdań ale tylko na kulturalnym poziomie. Pozdrawiam serdecznie :)
  • Odpowiedz