Wpis z mikrobloga

Mirki potrzebuję oświetlić teren przed sklepem. Musi być jasno. Potrzebuję oświetlić teren około 8x30m. Prowadzę sklep spożywczy i po wyjściu z jasnego pomieszczenia na dworze jest dosyć ciemno. Na razie mam na środku rozstawione o 8m dwa naświetlacze led 20w. Teraz planuje zakup 2 razy po 100w. Jak to jest z tymi lumenami? To jest wyznacznik mocy świecenia. Taki naświetlacz ma jakieś 8000-9000 lumenów. Reklamują to jako odpowiednik 200w metal halogenu, 150w(nie umiem znaleźć 200w) ma około 12000lm. Gdzie jest ta oszczędność ledów? Praktycznie wychodzi podobnie lm/w. Budżet to około 600zł brutto na same lampy. Ma ktoś doświadczenie z naświetlaczami led 100w? Jak to coś świeci?
#elektryka
#kiciochpyta
#elektroda
#led
#oswietlenie
  • 11
  • Odpowiedz
żarówka w MH to około 50zł więc też jakaś alternatywa co do zakupu nowego leda. Interesuje mnie czy ktoś miał okazję wymienić w domu/firmie naświetlacz halogen/metalhalogen na leda i jakie ma wrażenia. Nie chce wywalać 600zł na 2 naświetlacze 100w a potem dokupywać jeszcze jakieś mniejsze, bo świeci to lipnie. Jeszcze jedna rzecz to chciałbym mieć ciągle światło przed sklepem, może by w czasie otwarcia mieć jakiś metalhalogen/sodówka/led o duzej mocy a
  • Odpowiedz
@6marcin6: LED bije na głowę źródła żarowe czy część świetlówek ale sodówki i metalohalogenki mają bardzo dużą skuteczność świetlną i wielkiej przewagi tu już nie ma (czasem nawet na odwrót).
Jeśli skuteczność świetlna (lm/W) jest podobna to bierz co wychodzi taniej. Plusem lamp metalohalogenkowych są standardowe i łatwo dostępne jarzniki i oprawy.
  • Odpowiedz
Tak też myślałem. Doradźcie teraz jak zrobić instalację, żeby załączało się oświetlenie zmierzchowo i w czasie otwarcia sklepu paliły MH a później jakieś ledy. Czy jest jakiś sterownik, który to ogarnie? Wiem, że w rozdzielni mam osobny przełącznik na zasilanie oświetlenia dworu.
  • Odpowiedz
Uda się to jakoś sprytnie połączyć z sterownikiem co by załączało się oświetlenie zmierzchowo i w czasie otwarcia sklepu paliły MH a później jakieś ledy?
  • Odpowiedz
@6marcin6: automat zmierzchowy który jak się zrobi ziemno podawałby zasilanie na programator czasowy, który z kolei przełączałby w ustawionych godzinach na LED (np. od 22 do 6) a poza tymi godzinami włączone by były MH. O to chodzi?
  • Odpowiedz
No dobra to mam już w miarę pomysł na instalację. Na wejściu programator czasowy 2 kanałowy http://zamel24.pl/programatory-czasowe/6695-programator-czasowy-tygodniowy-dwukanalowy-zcm-12.html
z przekaźnikiem 16a a planuje 2 lampy 250 to mam duży zapas. Do tego 2 czujniki zmierzchowe http://zamel24.pl/wylaczniki-zmierzchowe/6688-wylacznik-zmierzchowy-wzm-01-s1.html
Programator ma w sobie baterię co w czasie awarii prądu podtrzyma zapisane dane. Jeden kanał załącza pracę oświetlenia w czasie pracy sklepu, drugi steruje dodatkowymi lampami na noc. Wszystko reguluje zmierzchówka co by w dzień nie świeciło.
6marcin6 - No dobra to mam już w miarę pomysł na instalację. Na wejściu programator c...

źródło: comment_FwI0Os0alSOXQ9fPnAv40M2DLoo97Ukk.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz