Wpis z mikrobloga

@LibertyPrime: stracili, bo wojnę przegrali. W II wś. też się skumali z Hitlerem za kawałek Rumuni.

Kilka milionów mieszka poza granicami, bo nikt ich masowo nie wypędzał z domów i ugoszczono ich w nowych państwach - w dzisiejszej retoryce wdają się o tym czasami o tej gościnności zapominać.
  • Odpowiedz
@LibertyPrime: r-------y mocarstwa zwycięskie z zyskiem państw które uzyskały niepodległość - tak jak Polska. Słowacja, Serbia, Rumunia czy też Chorwacja też. Nikt z nowych władców Węgrów nie wyganiał więc tak - to jest gościnność.

Gdyby nie samostanowienie narodów i trendy które wtedy były w Europie to i Polska by nie odzyskała niepodległości, a na pewno nie w takim kształcie.

W żadnym oddanym krajom ościennym terytorium Węgrzy nie stanowili większości. Choć
babisuk - @LibertyPrime: r-------y mocarstwa zwycięskie z zyskiem państw które uzyska...

źródło: comment_4SzVKfDFol8VZ1c5Ecai5FGJp3rjUmwO.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@zielnoka:

co to za brednie?


Plox

w Polsce też znajdziesz gminy gdzie Białorusini stanowią większość i co? Nic z tego nie wynika. Po drodze między Siedmiogrodem i Węgrami dzisiejszymi są tereny etnicznie Rumuńskie. Widzisz gdzie jest skupisko Węgrów a gdzie granica? Całościowo w obszarze oddanym Rumunii Węgrzy nie stanowili większości co pokazuje mapa z poprzedniego komentarza.
babisuk - @zielnoka: 


 co to za brednie?

Plox

w Polsce też znajdziesz gminy gdzie...

źródło: comment_UeP3vnQuTdPqy0x49LL3jvKvzmEEDKWN.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@babisuk: tak, w 2014 tereny te są etnicznie rumuńskie. Tak samo jak Wrocław, Szczecin, Katowice są dzisiaj etnicznie polskimi miastami.

Węgrzy po I WŚ żyli w północnym i centralnym Siedmiogrodzie. Zwycięskie mocarstwa olały to i postanowiły przyłączyć te tereny do Rumunii.

Odsyłam do podręcznika historii dla klas 1-3 szkoły
  • Odpowiedz
@babisuk:

Porównywanie Szczecina i Wrocławia skąd Niemcy zostali przesiedleni z d--y jeszcze mocniej. Węgrów nikt nie przesiedlał - i stąd piszę o gościnności której zaznali od sąsiednich narodów. Tak jak dziś zaznają jej Białorusini czy Litwini.


Węgrów nikt nie przesiedlał. Ale wiesz, Rumuni przyjeżdżali tam, i po jakimś czasie, tak 60 lat od zakończenia II WŚ procent populacji węgierskiej zmniejszył się na korzyść Rumunów, dlatego dzisiaj są większością jedynie w ścisłym centrum
  • Odpowiedz
To Rumunia zaatakowała podstępnie CK monarchię,


@zielnoka: dwa lata po rozpoczęciu wojny, walcząc z państwami Ententy. Ale co tam.

Czyli ogólnie Twoim zdaniem należało utworzyć enklawę Węgierską? Bo nie było możliwości połączenia węgierskich etnicznie terenów w
  • Odpowiedz
@babisuk: to że jest dużo kolorku rumuńskiego na mapie nie znaczy że żyło tam dużo Rumunów- zdajesz sobie sprawę, że np.

30% populacji danej kultury wystarczy, żeby dominować w danym rejonie, lub

na terenie wiejskim z małym zagęszczeniem ludności i małą populacją dominują Rumuni np. 900 Rumunów, 80 Węgrów i 20 Niemców, i bum, Rumuni dostają kolorek na tej śmiesznej mapie. Ale w rejonach miejskich (które są mniejsze) żyje np.
zielnoka - @babisuk: to że jest dużo kolorku rumuńskiego na mapie nie znaczy że żyło ...

źródło: comment_AlhwOZFofPFWmXEzbvcIkYwEihHJ5GVf.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@zielnoka: specjalnie dla Ciebie zastosowałem wyrafinowane narzędzie programu MS Paint jak pobierz kolor i porównałem z legendą kilka co ciemniejszych obszarów graniczących z okrojonymi Węgrami. Wniosków może być kilka - fatalna legenda bo kolory nie pokrywają się wprost oraz to, że wg tej mapy większości węgierskiej nie było co pokazuje też mapa CK którą już 2 razy linkowałem.

na terenie wiejskim z małym zagęszczeniem ludności i małą populacją dominują Rumuni
babisuk - @zielnoka: specjalnie dla Ciebie zastosowałem wyrafinowane narzędzie progra...

źródło: comment_JTRzpVdV84b4l3tymWOqIehfoLyOmCrH.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz