Smog, odchodzenie od węgla i polityka - analiza i wnioski

W kontekście medialnego ostatnio tematu smogu i zanieczyszczeń powietrza pojawia się wpisy, które wyśmiewają pogląd, że technologie wydobycia węgla powinny być rozwijane, a sam węgiel powinien być podstawowym surowcem dla branży energetycznej i ciężkiego, wielkiego przemysłu w ogóle.



  1. Podstawowe informacje.


Produkcja energii pierwotnej w Polsce oparta jest przede wszystkim o paliwa kopalne. Na pierwszym miejscu węgiel (kamienny i brunatny), odpowiadający za 56% zapotrzebowania. Istotny jest również udział ropy naftowej – 25%. Taki stan rzeczy wynika w prostej linii z tego, że głównymi konsumentami energii są przemysł i transport - konsumują ponad 50% energii pochodzącej ze spalania kopalin. Trzecim największym konsumentem są gospodarstwa domowe - niecałe 30 %.



Co więcej, energia elektryczna wytwarzana jest aż w 88% z węgla.



> _Źródło:SEKTOR ENERGETYCZNY W POLSCE - POLSKA AGENCJA INFORMACJI I INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH S.A._

Mogłoby się wydawać, że zlokalizowanie głównego truciciela i generatora pyłów zawieszonych o których głośno w telewizorze jest bardzo proste. Za niemal 60% TSP (total suspended particulates) odpowiada....spalanie poza przemysłem, w którym główny udział mają gospodarstwa domowe oraz transport drogowy.



Jedynie za 9 % pyłów odpowiada cały łańcuch produkcji i transformacji energii, a za 8% przemysł w tym ciężki, czyli kluczowe sektory z punktu widzenia państwa, metalurgia i produkcja stali, przemysł chemiczny, elektromaszynowy, zbrojeniowy.
> Źródło:KRAJOWY BILANS EMISJI SO2, NOx, CO, NH3, NMLZO, pyłów, metali ciężkich - Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami

Dodatkowo to, że stopień zanieczyszczenia powietrza jest na nieakceptowalnym poziomie wiadomo również od dawna. Informował o tym raport NIK z grudnia 2014. We wnioskach końcowych NIK pisze:

W latach 2008–2013 jakość powietrza na terenie województw objętych kontrolą nie uległa zdecydowanej
poprawie. Świadczy to o nieskuteczności działań organów administracji w tym zakresie. W wielu strefach
w dalszym ciągu znacznie przekraczane są standardy jakości powietrza, a dotychczasowe tempo i skala
działań naprawczych nie dają wystarczających podstaw do prognozowania wyraźnej poprawy sytuacji
w najbliższych latach. Istotny jest fakt, że skala przekroczeń wartości normatywnych dla pyłu PM10, PM2,5
i benzo(a)pirenu jest zdecydowanie wyższa niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej, co również sprawia,
że osiągnięcie wymaganej jakości powietrza będzie wymagało dłuższej perspektywy czasowej. Tym samym
wzrasta ryzyko nałożenia na Polskę przez organy Unii Europejskiej kar finansowych za niedotrzymanie
standardów jakości powietrza, których wysokość może sięgnąć nawet do 4 mld  zł.


Mimo i w sprzeczności z powyższymi informacjami pojawiają się nie tylko na Wykopie, ale generalnie w internecie i ogólnopolskich mediach opinie, że węgiel nie powinien być podstawą funkcjonowania kluczowych sektorów, że wydobycie i przetwarzanie węgla to rozwiązanie archaiczne, a jak jest nowocześnie uczy nas stara UE.

Jak wygląda produkcja i konsumpcja węgla w Polsce? (2013, produkcja - 157,440.00, konsumpcja 160,817.00)



Dla porównania - Niemcy (2013, produkcja - 210,493.00, konsumpcja - 270,404.00)



Źródło: United States Energy Information Administration

Mimo, to że nasi zachodni sąsiedzi produkują i konsumują, więcej węgla w sieci sporo artykułów sugerujących coś zupełnie odwrotnego:



Na koniec.

Zastanówcie się czytając w internetach historie o tym, że Polska musi rezygnować z najtańszego źródła energii, na którym notabene śpimy czy opinie te wypowiadane są zwyczajnie z niewiedzy i złej politycznej woli czy może #dezinformacja ? Tyczy się to obu stron, bo jak chodzą do telewizora jeden z drugim i opowiadają, że kopalnie trzeba wygaszać, bo nierentowne, a z drugiej kieszeni wypłacają w jeszcze niewygaszonej 13 i 14 pensję to się nóż w kieszeni otwiera.

Można opierać się o węgiel i mieć czyste powietrze.