Różnice między wilkami, a psami

Warwick
Warwick
Ilu z was uważa, że Owczarek niemiecki, albo Husky jest podobny do wilka? Nic bardziej mylnego! Przedstawię wam, trzydzieści cech, dzięki którym każdy, będzie mógł szybko odróżnić psa domowego od czystej krwi wilka.

1) Pazury wilka będą zawsze czarne.



U psów natomiast w większości przypadków pazury są białe, jednak zdarzają się także czarne. Należy wtedy lekko nacisnąć
poduszkę na łapie i sprawdzić, czy wgłębi pazur nie jest jaśniejszy, oraz czy nie posiada różowych przebarwień, ponieważ to także jest typowa cecha psów.



2) Gen odpowiadający za niebieski kolor oczu jest u wilków całkowicie wyciszony, przez co nie ma możliwości, by kiedykolwiek spotkać wilka z niebieskimi tęczówkami.



3) Wilki posiadają mocno skośne oczy w kształcie migdałów, oraz długą, czarna linię wokół oczu.



I dla porównania oczy Owczarka:



4) Wilki mają duże stopy, z dwoma dużymi, odstającymi palcami. Psy natomiast mają mniejsze i bardziej zaokrąglone stopy.



5) Wilk nie będzie miał nigdy białego koniuszka ogona (pomijając oczywiście wilki arktyczne), tak jak ma to wiele psów. Trzeba jednak pamiętać, że pies domowy może mieć czarno zakończony ogon. Ogon wilka:



Biała końcówka ogona u psa:



Czarna końcówka ogona u psa:



6) Kły wilków są znacznie dłuższe i grubsze od psich kłów.



7) Klatka piersiowa wilka jest tak wąska, że zmusza, by wilk trzymał swoje duże stopy jakby na baczność; odchylając je na zewnątrz. Same łapy są długie i chude. W połączeniu z wąskimi 'ramionami' umożliwia to szybkie zerwanie się do biegu.





8) Tylnie nogi wilków są zawsze ułożone w tak zwany "Cow-hock" (tyły kolan są skierowane trochę do wewnątrz, przez co nogi wyglądają na położone dość daleko od siebie. Najczęściej cow-hock występuje u zwierząt gospodarskich takich jak konie czy krowy, lecz zdarza się u niektórych psów czy kotów)





9) Futro układa się inaczej niż u psów domowych. Futro wilków układa się w powyginane wzory, a na grzbiecie odstaje pas układający się w opadającą literę V. Sierść na grzbiecie jest sztywniejsza, zazwyczaj ma długość około 3-4 cm(nie tyczy się wilka grzywiastego ( ͡° ͜ʖ ͡°) ), a końcówki włosów są prawie zawsze ciemno zakończone. Zakrzywiona sierść na grzbiecie:



Ciemne końcówki włosów:



10) Wilki co prawda mają na przednich łapach piąty pazur, lecz nigdy nie będzie on z tyłu łapy, tak jak ma to dużo psów domowych.
Piąty pazur u psa



11) Wilczy ogon nigdy się nie podwinie (w znaczeniu, że wygnie do góry), albo uniesie ponad grzbiet, tak jak u większości psów podczas marszu. Wilcze ogony są maksymalnie proste. Nawet ogony u psich szczeniąt, które są dość proste, lekko się wykrzywią podczas biegu. Wilk w truchcie:



Ogon Owczarka niemieckiego:



Ułożenie ogona zależy w dużej części od nastroju wilka. Może być trzymany prostopadle do ziemi, równolegle i we wszystkich ułożeniach pośrednich. Ogon zdradza nam wiele emocji.

12) Wilcze futro zmienia kolor konsekwentnie wraz z wiekiem. Czasami bardziej drastycznie, czasami mniej. Wilcze szczenie, które urodziło się czarne jak smoła może przed ukończeniem 6 roku życia stać się śnieżno białe, lub jasno srebrne.

13) Wilki mają wiele barw głosu, ale nigdy nie będą szczekać tak jak typowe psy domowe. Szczekanie wilka jest tylko i wyłącznie sygnałem alarmowym i brzmi jak szybkie, powtarzalne dmuchanie, albo szczekając wydają z siebie tak wysoki skowyt, że może zostać pomylony ze skowytem kojota (no, ale to nie u nas :P ). Wilk może też krzyczeć, gdy zostanie zaalarmowany, czy też zdenerwowany. Na ogół jednak wilki są bardzo ciche i nieśmiałe, więc dopóki ktoś z nimi nie przebywa na co dzień, to trudno mu będzie usłyszeć alarmowe szczekanie/krzyczenie.

14) Psy potrafią naśladować wycie wilków i cholera, są w tym całkiem dobre. Jednak mimo wszystko każdy kto słyszał wycie wilków przyzna, że wycie psów to jednak nie to samo.



15) Męskie genitalia u wilków są rozmiarów fistaszków i pozostają bezpłodna, aż do okresu rozrodczego, który przypada na miesiące zimowe. W okresie rozrodczym genitalia powiększają się znacznie i na wiosnę znowu zmniejszają do malutkich rozmiarów. Przyrodzenie psa nie zmienia wielkości, oraz pies jest wstanie się rozmnażać przez cały rok.

16) Wilki nie będą nigdy miały mieszanego koloru nosa (na przykład czarno-różowego). Nos mieszańca Husky z Malamutem:



17) Pazury wilków są znacznie grubsze i większe niż u typowych psów domowych. Wykorzystywane są do otwierania ciał zdobyczy i pomagania sobie w jedzeniu.



18) Ważna rzecz; Wilcze szczenięta NIGDY nie rodzą się z jasnymi 'maskami', jak Husky, Malamuty czy Owczarki Niemieckie. Nie mają też żadnych jasnych śladów na łapach czy ogonach. Tutaj trzeba zaznaczyć, że TAKŻE szczenięta arktycznych wilków nie rodzą się białe (no sorry Johnie Snow, twój wilkor był zwykłym kundlem). Widząc białe szczenię możemy być pewni, że jest to pies. A, jeszcze szczegół: jeśli przyjrzycie się malutkim wilkom, to zobaczycie, że już od samego początku ich futro jest powyginane w różne wzory, a nie jednorodnie ułożone jak u psów. Szczenięta wilka arktycznego:



Owczarek niemiecki:



Malamut:



Husky:



19) Czaszki wilków są większe od typowych psów domowych (zarówno długość, szerokość, jak i wysokość czaszki).
Ponad to kąt obrotu u wilków różni się niż kąt obrotu czaszki psów (Wilki po 45 stopni w każdą stronę, psy 53 stopnie).

Psia czaszka po lewej:



Lewa strona wilczej czaszki:



I front:



20) Wilki nie osiągają przeważnie dojrzałości płciowej przed swoją drugą zimą (czyli 22 miesiąca życia, czasem może się nawet przedłużyć do 3 zimy, ponieważ tak jak pisałem wilki rozmnażają się tylko w okresie godowym). "Przeważnie", ponieważ zdarzają się przypadki (bardzo rzadkie), iż już roczny wilk będzie zdolny do spółkowania.
Standardowy pies za to jest w pełni seksualnie wykształcony między 6, a 8 miesiącem swojego życia. ( i mogą się rozmnażać cały rok)

21) Jak odróżnić trop wilka od dużego psa? Bardzo prosto. Wilk (tak samo jak kojot czy lis) kładzie tylną łapę w miejscu po przedniej łapie, przez co trop układa się w dość prostą linię.





22) Wilki są myśliwymi terytorialnymi i zaatakują każde inne zwierze wkraczające na ich terytorium, włączając w to inne wilki, psy i inne psowate. Jeśli populacja kojotów (czy u nas lisów) jest duża na danym terenie, to możemy być pewni, iż wilki tam nie występują, ponieważ nie pozwoliły by na dzielenie swojego terytorium.

23) Wilki posiadają 'błonę pławną' (nie wiem jak to nazwać, najlepiej po prostu zobaczyć na zdjęciu) pomiędzy palcami, która ułatwia im chodzenie po śniegu, pływanie, czy łapanie przyczepności.



24) Wilki mają podwójną warstwę futra, która pozwala zachować ciepło podczas zimnej pogody. Zewnętrzna warstwa futra działa jak parasol na której zatrzymuje się deszcz i śnieg nie dopuszczając ich do drugiej warstwy. Pełni ona też rolę izolatora, ponieważ grube włosy na zewnętrznej warstwie są puste w środku. Zwróćcie uwagę na nieroztapiający się śnieg:



25) Uszy wilków są mniejsze, grubsze, bardzie zaokrąglone i mocno owłosione, a nie duże, cienkie czy ostro zakończone, jak u Owczarka Niemieckiego. Uszy wilka:



Uszy Owczarka Niemieckiego - zwróćcie uwagę na słabe owłosienie i stożkowaty kształt:



Uszy mieszańca z Owczarkiem Niemieckim - Owłosienie się zgadza, kształt się zgadza, jednak są ewidentnie za duże na wilcze uszy: