Gotuj z Wykopem do piwa

GrupaZywiec
GrupaZywiec
Drogi Wykopie,

Wiemy, jak lubicie piwo i wiemy, jak bardzo lubicie gotować. Tak się składa, że na piwie nasi piwowarzy znają się doskonale, a jedzenie to coś co naszym zdaniem do piwa pasuje idealnie!

Jeszcze kilka lat temu piwo dla większości konsumentów w Polsce dzieliło się na jasne lub ciemne, ewentualnie na mocne lub słabe. Wiedza dotycząca różnorodnych piwnych stylów, różnic smakowych i zapachowych, czy znajomość zasad serwowania piwa znana była jedynie wąskiej grupie entuzjastów. Jednak piwna świadomość w Polsce szybko rośnie, a klienci coraz częściej piją nie tylko lagery, ale też: portery, IPA, pale ale, koźlaki, marcowe, stouty, czy radlery.
Z pewnością słyszeliście też o Festiwalu Birofilia, prawda? To największy w Europie festiwal pasjonatów piwa organizowany na terenie Arcyksiążęcego Browaru
w Żywcu i od samego początku wspierany przez Grupę Żywiec. To tam co roku wybierany jest najlepsze piwo, które otrzymuje tytuł Grand Champion Birofilia.
To najbardziej prestiżowe wyróżnienie przyznawane przez międzynarodowe grono ekspertów w organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych. Najważniejszą nagrodą dla zdobywcy tytułu Grand Championa Birofilia jest możliwość ponownego uwarzenia piwa, jednak z drobną różnicą - nie robi tego w domowym zaciszu, kuchni czy piwnicy warząc 20 czy 30 litów, a w Brackim Browarze Zamkowym w Cieszynie i ilości tysiąc razy większej. To oczywiście wymaga profesjonalnej wiedzy, dlatego przez cały okres warzenia zdobywca tytułu wspierany jest przez głównego piwowara cieszyńskiego browaru. Co roku możecie spróbować Grand Championa Birofilia jak zwykle 6 grudnia 2014 r., kiedy to trafia on do wybranych sklepów w całej Polsce. W Konkursie Piwowarów Domowych Birofilia 2014 weźmie udział 287 piwowarów i dokładnie 752 uwarzone przez nich piwa co stanowi absolutny rekord Festiwalu!



W tym roku Grupa Żywiec stara się zainteresować piwoszy również foodpairingiem - podpowiadamy jak do wyjątkowego piwa dobrać wyjątkowe jedzenie, które pozwoli wydobyć pełnię smaku złocistego trunku. I właśnie do tego chcemy Was zachęcić ogłaszając konkurs na Wykopie! Stwórzcie dania, które Waszym zdaniem będą najlepiej pasowały do wybranych piwnych styli warzonych przez Grupę Żywiec. Jako ściągawka może Wam posłużyć specjalna aplikacja konkursowa, którą możecie znaleźć na naszym profilu: www.facebook.com/FestiwalBirofilia - znajdziecie w niej sporo przykładów łączenia piwa z daniami i mamy nadzieję również inspiracji do stworzenia swoich ☺ Konkurs potrwa od dziś do 16 czerwca, a jego wyniki ogłosimy dzień później – 17 czerwca. Dajcie się ponieść kulinarnej fantazji, której jak doskonale wiemy Wykopowiczom nie brakuje! Wasze propozycje oceni nasz foodpairingowy ekspert, który spośród zgłoszonych dań wybierze zwycięzcę
i dwa wyróżnienia. Nagrody? Oczywiście! Cała trójka otrzyma specjalne zestawy degustacyjne od Grupy Żywiec, a zwycięzcę dodatkowo zaprosimy na specjalne zamknięte warsztaty z foodparingu, które odbędą się podczas Festiwalu Birofilia 2014 w Żywcu. Poprowadzi je ekspert w łączeniu piwa i dań – Kuba Korczak.



Jest jeden warunek. Musicie stworzyć idealne połączenie jedzenia z jednym z piw Grupy Żywiec. Poniżej znajdziecie dokładny opis piwnych styli, w których warzy Grupa Żywiec, a jest ich aż 11 zatem zdecydowanie macie w czym wybierać (nieskromnie dodamy, że to najwięcej w Polsce).
Oto one i ich inspirujące opisy:

AMERICAN AMBER ALE/ AMERYKAŃSKIE BURSZTYNOWE ALE
Poszukując złożonego smaku piwa, nacechowanego głębokim aromatem jasnego słodu
i uzupełnionego odpowiednio wysoką goryczką warto sięgnąć po amerykańskie bursztynowe ale. Istotną cechą tego stylu jest również wyraźny owocowy smak, co
w połączeniu z nutą karmelu i swoistą słodyczą tworzy wrażenie wysokiej pełni i odpowiedniej krągłości. Wybierając stosowną potrawę do amerykańskich bursztynowych ale musimy wziąć pod uwagę wyraźne ich cechy. Dlatego rekomendowane dania również muszą mieć odpowiednią dozę charakteru: na przykład te
z mięsnymi sosami, albo wyraźna cebulowa tarta, czy znane nachos będą konkurować z piwem o prym na podniebieniu, ale nie zdołają go zdominować. Piwo w typie „ale” warto podawać w nieco wyższej temperaturze niż lagery (9 -11’C). Typowym naczyniem powinna być prosta szklanka np. taka od shakera. Przedstawicielem tego stylu w ofercie Grupy Żywiec jest Brackie Mastne.

BELGIAN BLONDE ALE
Wyjątkowa kompozycja delikatnie pieprzowych aromatów chmielowych w połączeniu z delikatną, miodową nutą słodową i znaczącą owocowością, charakterystyczną dla piw belgijskich. Do tego musimy dodać swoiste przyprawowe aromaty cechujące piwa z tego regionu i znamienną rozgrzewającą moc tego stylu. A mimo to piwo uchodzi za relatywnie lekkie, pachnące ale niezbyt natarczywe. Jeżeli takich smaków szukamy podczas wizyty w restauracji, to do piwa w tym stylu proponuję wybrać równie złożoną potrawę. Pachnąca ziołami kuchnia włoska, np. sycące makarony z małżami w sosie pomidorowym wydają się idealnym połączeniem. Piwa w tym stylu należy podawać w temperaturze 8-10’C i zwyczajowo w pokalach kształtem przypominających kielich Św. Grala, który to nawiązuje do tradycji warzenia piwa w klasztorach zakonnych. W ofercie Grupy Żywiec piwem warzonym w tym stylu jest Affligem Blonde.

KOŹLAK / BOCK
Smaki prażonego ziarna i słodu, trunku wzbogaconego o nutę karmelową, jednak nie taką słodką, cukierniczą, tylko bardziej wytrawną i zrównoważoną. Taką, która przypomina dobrze wypieczone pieczywo – to właśnie jest tradycyjny koźlak. Ciemny lager już swoim kolorem zdradza złożoność smaku, jednak próżno szukać
w nim intensywnej goryczy. Koźlak to głównie kompozycja aromatów pochodzących od słodów oraz intensywnego gotowania brzeczki podczas warzenia piwa. Dlatego bez trudu odnajdziemy również aromaty suszonych owoców. Koźlaki to piwa intensywne, dlatego trzeba dobrać równie intensywne dania. Pieczona kaczka z jabłkami będzie idealnym mariażem – przypieczona / skarmelizowana skórka będą doskonale pasować do nut karmelowych, a słodycz i kwaśność jabłek będzie dobrze się układać z podwyższoną pełnią trunku. Koźlaki podajemy w kanciastych pokalach z grubego, szkła w temperaturze 8-10’C. Przykładem tego stylu w ofercie GŻ są Żywiec Bock i Koźlak.

LIGHT LAGER / JASNY LAGER
Kiedy mamy ochotę na trunek dobrze ułożony, delikatnie słodowy i odpowiednio zbalansowany chmielem. Kiedy ma on być uzupełnieniem chwili, a nie dominującym wszystko „kompanem”, warto wtedy sięgnąć po jasnego lagera. Taki styl piwa pasuje do szerokiej gamy potraw. Od lekkich przekąsek i snack’ów, po przez deskę serów i na cięższych, mięsnych potrawach skończywszy. Tradycyjnie jasny lager będzie się komponował jako dodatek do różnych pieczonych mięs, a jego świeży
i ściągający charakter przełamie smak nawet sycącej golonki. Jasne lagery podajemy w nieco wyższych i wyprofilowanych szklankach lub w tradycyjnych kuflach. Temperatura rekomendowana to 6-8’C. Styl ten w ofercie Grupy Żywiec reprezentują takie marki jak Żywiec, Heineken, Leżajsk, czy Warka.

PORTER BAŁTYCKI
Kiedy chcemy nieśpiesznie cieszyć się obfitością doznań smakowych, trzeba koniecznie sięgnąć po portera bałtyckiego. Najlepsi reprezentanci tego stylu odwdzięczają się aromatem karmelowym, orzechowym oraz charakterystyczną palonością przypominającą bardziej kawę espresso niż nutę spalenizny. Bardzo ciemne piwo kryje również aromaty lukrecji, czekolady, suszonych owoców (śliwek i wiśni) oraz jest zrównoważone odpowiednią goryczką. Piwo nie powinno być słodkie i ulepne, ale mimo tego bardzo pełne i z wyraźnym alkoholowym akcentem. To tzw. „wielkie piwo” i dlatego trzeba je łączyć z tymi cięższymi potrawami.
Z powodzeniem porter bałtycki możemy podawać do deserów. Ciemne ciasto czekoladowe, słodkie skarmelizowane herbatniki, a nawet czarna czekolada będą pasowały idealnie. Porter podajemy w pokalach przypominających większe kieliszki do brandy lub koniaku. Rekomendowana temperatura dla tego piwa to nawet 16’C. Reprezentantem tego stylu w ofercie Grupy Żywiec jest Porter Żywiec.

WEISSBIER / WEIZENBIER
Dobrze znane już, a jednak dalej modne smaki to wybitnie bananowa owocowość połączona z aromatem goździków przyprawowych. Czasem podkreślone nutą wędzonki, czy orzeźwiającej kwaśności. Do tego oryginalnie nieklarowne, co sprawia, że jest delikatnie drożdżowe, jak jasna pszenna bułka. Tak, to piwo pszeniczne rodem z Bawarii. Weissbier’a serwujemy w wysokich szklankach wąskich u dołu i szerokich na górze, aby pomieściły nieprzyzwoicie gęstą pianę. Jest mocno nasycone CO2 więc doskonale sprawdza się w letnie upały. Podwyższona kwaśność i lekki charakter piwa będą pasowały do delikatnych jasnych mięs drobiowych, ryb a nawet sałatek owocowych. Możemy również połączyć ten styl z potrawami nieco bardziej ciężkimi i z większą ilością tłuszczu, jak choćby biała kiełbasa. Orzeźwiający charakter piwa złagodzi ciężką potrawę. Temperatura serwowania to 6-9’C. Przykładem stylu weissbier w portfolio Grupy Żywiec jest Paulaner.

PIWA SPECJALNE
Kiedy mamy ochotę na zupełnie wyjątkowy smak, którego źródłem są niezwyczajne połączenia musimy sięgnąć po niezwykłe piwa. Mariaż przypraw, skórek cytrusowych, słodu pszenicznego w technologii dolnej fermentacji może być właśnie czymś takim. Kiedy piwo specjalne nie jest zbyt goryczkowe za to bardzo owocowe i orzeźwiające może doskonale pasować do wielu delikatnych potraw na bazie owoców lub ryb przygotowanych w chrupiącej panierce. Pszeniczna nuta będzie doskonale współgrała z mącznymi produktami np. z makaronami z odpowiednio dobranym sosem – np. oliwa z czosnkiem i bazylią idealnie pasuje do kwaskowego jasnego przeniczniaka. Piwo specjalne akurat tak uwarzone możemy podawać w szklankach do witbiera, czyli kanciastych, średnio-wysokich z grubego szkła. W przypadku takich piw temperaturę możemy obniżyć aż do 5’C. Przykładem takiego eksperymentu pszenicznego w ofercie Grupy Żywiec jest Żywiec Białe.

DRY STOUT
Amatorzy kawy na pewno polubią ten styl! Odnajdą tu szlachetną goryczkę i palone smaki, które połączone są ze swoistą „kawową” kwaśnością. Dlatego styl ten uchodzi za dość wytrawny. Dodatkowo bardzo niskie nasycenie piwa i zaw. alk. nadają mu aksamitny smak. Nie jest więc ostre, tylko bardzo sesyjne. Mimo że czarne w kolorze, piwa w tym rodzaju nie są ani mocne, ani intensywne w smaku, dlatego będą pasowały do delikatnych i wyszukanych potraw jak choćby owoce morza w tym świeże ostrygi skropione jedynie cytryną. Ze względu na swoją wytrawność stout idealnie będzie również współgrał z ostrymi potrawami np. chili con carne. Stouty w wersji sesyjnej podajemy zwykle w prostych szklankach (1 pint). Może to być klasyczna szklanka z wybrzuszeniem u góry, aby lepiej leżała w dłoni. Ponieważ styl ten jest klasycznym „ale” rodem z Irlandii więc temperatura serwowania powinna być również klasyczna , czyli 11-13’C – taka jaką mamy zwykle w piwnicy. Znakomitym przykładem tego stylu w ofercie Grupy Żywiec jest Guinness Stout w wersji drought.

EUROPEJSKI LAGER BURSZTYNOWY
Wykwintny smak słodu podkreślony głęboką nutą świeżego chleba i jasnych herbatników. Wielce zharmonizowany zapach i smak uzupełniony szlachetną goryczką
i ziołowym aromatem chmielu. Bursztynowy klarowny kolor i biała piana. To wszystko reprezentuje jeden z najdostojniejszych lagerów – europejski bursztynowy lager. Styl tego piwa broni się w połączeniach z wieloma mięsnymi potrawami. Doskonale pasuje do steków i dań z wieprzowiny. Lekkie skarmelizowanie mięsa będzie współgrało z nutą karmelu w piwie. Piwa bursztynowe możemy podawać w wyższych kuflach lub szklankach podobnych do takich jakie stosujemy dla jaśniejszych kuzynów. Temperatura rekomendowana to 6-8’C. W ofercie Grupy Żywiec styl ten reprezentuje Żywiec Marcowe.

PIWA SMAKOWE I PRZYPRAWIANE
Kiedy chcemy, żeby smaki słodu i chmielu były wzbogacone o inne charakterystyczne aromaty, wówczas szukamy piw smakowych i przyprawianych. W przypadku tej grupy piw paleta smaków ograniczona jest inwencją piwowara. Znajdziemy więc smaki owocowe: jabłkowe, wiśniowe; piwa o smaku tequili i wiele innych. Doskonale sprawdzają się jako trunki pijane po posiłku, ale możemy też łączyć je z potrawami. Piwa smakowe są zwykle intensywne w aromacie i nie pozostawiają wątpliwości, że dobrze układają się z deserami o podobnym smaku i aromacie. Możemy też z powodzeniem uzupełnić jeden smak piwa innym, który zaproponujemy w deserze. Przedstawicielami tej grupy piw w ofercie Grupy Żywiec są Desperados i Warka Radler.

IMPERIAL IPA
Kiedy poszukujemy zupełnie czegoś nowego powinniśmy pomyśleć o chmielu w nowej odsłonie. Intensywne aromaty kwiatowe, sosnowe, żywiczne i cytrusowe.
To wszystko zafundują nam piwa uwarzone z udziałem amerykańskich odmian chmielu. Do tego wielce owocowy charakter, odpowiednia moc, podbudowa słodowa
i goryczka na tak wysokim poziomie, że można ją porównać jedynie z bardzo ostrymi potrawami. Tak też należy łączyć ten styl piwa. Połączenie ferii smaków
i wysokiej goryczy amerykańskiego trunku ze słodkimi i ostrymi potrawami rodem z kuchni Tex-Mex zagwarantuje nam szeroką paletę doznań. Aromatyczne piwo
i pachnące burrito – to idealne połączenie! Piwa w tym stylu mimo że są górnej fermentacji możemy podać w nieco niższej temperaturze 7-9’C i koniecznie
w klasycznej prostej szklance z grubego szkła. Przykładem takiego piwa w ofercie GŻ jest Brackie Imperial IPA.

Nie pozostaje nam nic innego jak tylko zaprosić Was do udziału i życzyć powodzenia! Pełny regulamin znajdziecie na stronie: //www.wykop.pl/regulamin/gotujzwykopemdopiwa/. A w przypadku pytań – służymy Wam pomocą :) Nie zapomnijcie oznaczyć swoich wykopalisk tagami: #gotujdopiwa #birofilia #gotujzwykopemdopiwa

To nasze pierwszy wykop - prosimy o wyrozumiałość :)
Znamy i szanujemy społeczność Wykopu i mamy nadzieję, że uda nam się lepiej poznać!